Operator podestów Śląsk – jak wygląda kurs na operatora podestów?

Podesty ruchome to specjalne urządzenia, które wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie konieczne jest przeprowadzenie prac na wysokości. Ich obsługa nie należy do szczególnie skomplikowanych. Jest to jednak zadanie bardzo odpowiedzialne, dlatego do obsługi tego urządzenia wymagany jest specjalny kurs na operatora podestów. Czym zatem są podesty ruchome? Jak wygląda kurs na operatora podestów? Kto może do niego przystąpić? Jakich zajęć można się spodziewać na kursie na operatora podestów?

Podesty ruchome – charakterystyka

Podesty ruchome to maszyny o charakterze samojezdnym. Inaczej zwane są również podnoszonymi platformami roboczymi. Ich przeznaczeniem jest ułatwienie tymczasowego dostępu osób lub sprzętu do trudno dostępnych miejsc. Przede wszystkim są to miejsca, które znajdują się na dość sporej wysokości. Podesty ruchome są wykorzystywane głównie podczas różnego rodzaju prac budowlanych i konserwacyjnych. Praca z podestem ruchomym wygląda tak, że jego operator podnosi pracowników, którzy znajdują się na specjalnej platformie, na odpowiednią wysokość. Pozwala im to na wykonanie określonych prac w miejscach, gdzie dostęp z różnych przyczyn jest utrudniony. Podstawowe elementy, z których składa się podest ruchomy, to podwozie, wysięgnik oraz podest dla pracowników ze sterującą konsolą.

Kurs na operatora podestów

Biorąc pod uwagę fakt, że obsługa podestów ruchomych to odpowiedzialne zadanie, ważne jest odpowiednie przygotowanie przyszłych operatorów do jego wykonywania. Kurs na operatora podestów składa się z dwóch części. Pierwsza obejmuje zajęcia o charakterze teoretycznym Kursanci zdobywają na nich niezbędne informacje dotyczące między innymi obowiązków operatora podestów, przepisów BHP, przypisów przeciwpożarowych czy rodzajów i budowy urządzeń.

Druga część kursu obejmuje zajęcia o charakterze praktycznym. Podczas tych zajęć profesjonalni instruktorzy pokazują kursantom, jak w prawidłowy i bezpieczny sposób obsługiwać podesty. Po zapoznaniu się z niezbędnymi zagadnieniami słuchacze podchodzą do egzaminu, który zdają w obecności komisji powołanej przez Urząd Dozoru Technicznego. On również składa się z części teoretycznej (pisemnej) i praktycznej.

Dla kogo kurs na operatora podestów?

Kurs na operatora podestów dedykowany jest każdemu, kto chce podnieść swoje kwalifikacje, a także zdobyć atrakcyjną i dobrze płatną pracę. Może się na niego zapisać każdy, kto ukończył 18 lat oraz posiada minimum podstawowe wykształcenie. Ważny jest również odpowiedni stan zdrowia, który nie będzie przeszkadzać w wykonywaniu obowiązków operatora oraz dobra kondycja fizyczna.

Profesjonalne kursy na operatora podestów oferuje Ośrodek Szkolenia Zawodowego Alfa. Dzięki profesjonalnym instruktorom oraz odpowiedniej liczbie zajęć teoretycznych i praktycznych, ośrodek gwarantuje najwyższą jakość usług edukacyjnych: https://kursyalfa.pl/operator-podestow/

Next Post

Koła łańcuchowe i zębate - z czego wynikają różnice?

pt. maj 14 , 2021
Przekładnie mechaniczne są układami kół zębatych, które dla właściwego funkcjonowania wymagają rzetelnego i dokładnego projektu umożliwiającego im dokładne zazębianie, po złożeniu ich w potrzebną konstrukcję. Im dokładniejszy projekt i uwzględnienie potrzeb kół zębatych w celu zminimalizowania wpływu siły tarcia, która zaciera zęby i prowadzi do zużycia przekładni mechanicznej, tym dłuższa […]
koła zębate

Może też Cię zainteresować