Niesprawna przepustnica może przysporzyć nam wiele problemów, dlatego warto wiedzieć, jak ją zdiagnozować. Na początku warto odpowiedzieć na pytanie – czym są przepustnice?
Przepustnice – co to jest?
Głównym zadaniem przepustnicy jest regulacja przepływu medium poprzez ruch obrotowy łopatki umieszczonej wewnątrz kanału. Co to znaczy? Przepustnica reguluje przepływ powietrza, dlatego głównie wykorzystywana jest we wszelkiego rodzaju systemach wentylacyjnych. Element ten zlokalizowany jest w miejscach, w których w łatwy sposób będziemy mogli regulować naszą instalację, a także odcinać przepływ powietrza.
Cyrkulację powietrza można korygować na trzy sposoby:
- sterowanie ręczne, które odbywa się za pomocą dźwigni bądź przekładni,
- sterowanie pneumatyczne – przy pomocy siłownika pneumatycznego,
- sterowanie elektryczne – poprzez napęd zasilany przez 230VAC bądź 24VDC.
Elementy takie jak przepustnice wykorzystywane są w wielu gałęziach przemysłu, między innymi:
- w energetyce,
- w oczyszczalniach ścieków,
- w ciepłownictwie,
- w motoryzacji,
- a także w przemyśle spożywczym.
Przepustnica w aucie
Ten element występuje także w motoryzacji. Jest on częścią gaźnika, natomiast w silnikach, które posiadają wtrysk paliwa – jest to samodzielny komponent. Jej zadaniem jest przede wszystkim zwiększanie bądź też zmniejszanie ilości powietrza, które ma docierać do kolektora dolotowego. Jeśli naciśniemy pedał gazu – zwiększamy przepływ powietrza, bowiem uchylają się wówczas klapki, dzięki którym obroty w silniku wzrastają, a auto przyśpiesza.
4 objawy zepsutej przepustnicy
Co może wskazywać na nieprawidłowe funkcjonowanie naszej przepustnicy? Istnieje kilka typowych sygnałów, że dzieje się coś nie tak.
1. Falujące obroty
Falujące obroty sugerują, że sam silnik pracuje nierówno, nieregularnie. Jest to jedna z pierwszych oznak, że przepustnice są prawdopodobnie zepsute.
2. Zbyt wysokie bądź zbyt niskie obroty silnika
Nadmiar powietrza może zdecydowanie podnosić obroty silnika, a kiedy będzie go za mało – obroty mogą znacznie spadać, co z kolei może spowodować gaśnięcie silnika bądź tak zwane szarpanie przy przyśpieszaniu lub zmniejszaniu prędkości.
3. Podwyższone spalanie
Jeśli zauważysz, że nagle Twoje auto potrzebuje o wiele więcej paliwa niż wcześniej – sprawdź przepustnice.
4. Problemy z uruchomieniem samochodu
Auto nie chce odpalić? Przyczyną takiego działania może być zbyt mała ilość powietrza, która dostaje się do silnika.
Jak widzisz, istnieje kilka objawów, które mogą sygnalizować o nieprawidłowym działaniu przepustnicy. Warto jednak od razu zabezpieczyć się i kupić lepsze elementy, by wszystko funkcjonowało poprawnie i odpowiednio.