Korytka kablowe – montaż i podstawowe informacje

Korytka kablowe pozwalają na budowę tras kablowych w różnorodnych obiektach. Można wśród nich wymienić między innymi domy jednorodzinne, wielorodzinne budynki mieszkalne, wszelkiego rodzaju budynki użyteczności publicznej, szpitale, przychodnie, a także hale sportowe, biura czy obiekty przemysłowe. Dzięki nim możliwa jest ochrona przewodów, zachowanie należytego porządku w instalacji, znaczne uproszczenie prac montażowych i prowadzenie instalacji elektrycznych na przemysłową skalę. Co należy wiedzieć o korytkach kablowych i ich prawidłowym montażu? O tym poniżej.

Zastosowanie korytek kablowych

Korytka kablowe wykorzystuje się w celu założenia instalacji elektrycznych w różnych nowopowstałych budynkach. Innym przypadkiem ich zastosowania są prace związane z renowacją instalacji. Z powodzeniem można ich używać w mieszkaniach, ale też na klatkach schodowych czy w piwnicach. Dzięki temu, że wszelkie przewody elektryczne znajdują się w korytkach, wykonanie instalacji jest proste i szybkie. Dużą zaletą stosowania korytek kablowych jest również łatwość rozbudowie instalacji lub jej wymiana.

Korytka kablowe wykonywane są przede wszystkim z tworzyw sztucznych. Na rynku można znaleźć również takie, które zostały wykonane z blachy pełnej lub perforowanej. Są to elementy, które mogą posiadać różną szerokość. Zastosowanie korytek kablowych pozwala na szybką rozbudowę sieci. Korytka mogą być układane na specjalnych podporach lub przymocowywane i podwieszane do sufitów bądź ścian.

Montaż korytek kablowych

Istnieje kilka sposobów montażu korytek kablowych. Jednym z nich jest ich przybijanie albo przykręcanie do podłoża. Bardzo wygodne jest używanie specjalnych kołków przeznaczonych do szybkiego montażu. Jeżeli zakładanie korytek kablowych jest naszym debiutem, warto zdecydować się na korytka perforowane. Ich montaż jest znacznie prostszy, a przez to zajmuje zdecydowanie mniej czasu.

Popularnym sposobem jest też mocowanie korytek do podłoża poprzez ich przyklejenie. Takie rozwiązanie wymaga jednak odpowiedniego przygotowania podłoża, które musi zostać dokładnie oczyszczone z kurzu i brudu. Użycie specjalnego kleju pomaga na prosty montaż, jednak należy pamiętać, aby nie wycisnąć zbyt dużej ilości. Może to prowadzić do powstania plam wokół korytka.

Zastosowanie odpowiednich korytek kablowych pozwala na sprawne poprowadzenie instalacji. Ich szeroki wybór oferuje firma Ex-Con. Warto zapoznać się z ich asortymentem i wybrać najlepsze korytka kablowe: https://www.ex-con.pl/korytka-kablowe/

Next Post

Wiązary dachowe - z czego się składają?

pon. sie 2 , 2021
Projektowanie wiązarów dachowych to niezwykle ważne zadanie – w końcu to na projekcie opiera się cały proces, jakim jest budowa wiązarów dachowych. Tak więc projektowanie dachów drewnianych musi uwzględniać wszystkie elementy dachu. Z jakich elementów się więc składa? Oto kilka z nich!
projektowanie wiązarów dachowych

Może też Cię zainteresować