Mieszkania MDM – ostatni dzwonek!

Własne mieszkanie to marzenie wielu osób, które większość z nich czyni planem i zabiera się za jego realizację. Nie każdy ma szczęście odziedziczyć mieszkanie po rodzinie, a zakup własnego „M” za gotówkę również przekracza możliwości finansowe większości Polaków, dlatego wyjściem z tego impasu jest kredyt mieszkaniowy. Warto zdecydować się za jego pomocą spełnić marzenie o własnym mieszkaniu również dlatego, że można jeszcze skorzystać z rządowego programu wspierającego zakup mieszkania – MDM. Mysłowice to jedna z miejscowości, w których możemy okazyjnie kupić mieszkanie z państwową pomocą.

mieszkania mdm mysłowice

Czym jest program MDM?

Państwo, wspierając młodych ludzi w zdobyciu własnego mieszkania, w ramach programu MDM oferuje atrakcyjne dofinansowanie do zakupu. Beneficjentami programu są osoby do 35. roku życia (w przypadku małżeństw, istotny jest wiek młodszego małżonka), które obecnie i w przeszłości nie były właścicielami innego mieszkania. By wesprzeć rodziny wielodzietne (z przynajmniej trójką dzieci), nie obowiązują ich kryteria wiekowe i warunek nieposiadania innego lokalu.

Jakie mieszkania w MDM możemy kupić?

Oprócz kryteriów wymienionych wyżej, dotyczących osób chcących skorzystać z dofinansowania, są też pewne warunki dotyczące mieszkania MDM. Mysłowice i inne miasta, gdzie prowadzone są nowe inwestycje, często dostosowują je do wymogów programu, by umożliwić jak największej liczbie osób skorzystanie z dofinansowania rządowego. Jakie to więc kryteria?

Po pierwsze, wielkość powierzchni użytkowej. Jeśli chcemy nabyć z dofinansowaniem mieszkanie, może ono mieć maksymalnie 75 m. kw., jeśli dom – 100 m. kw. Dla rodzin wielodzietnych maksymalny dopuszczalny metraż jest większy o 10 m. kw. dla obu opcji.

mieszkanie mdm

Po drugie, cena za metr kwadratowy. Limity kwartalnie publikuje BGK, są one różne dla różnych lokalizacji. Jeśli chodzi o Śląsk, dla ostatniej tury programu wynoszą one:

  • dla mieszkań z rynku wtórnego: 3904,65 w Katowicach, 3517,20 w gminach sąsiadujących i 3129,75 dla pozostałych miast
  • dla mieszkań z rynku pierwotnego: 4772,35 w Katowicach, 4298,80 w gminach sąsiadujących i 3825,25 dla pozostałych miast

Program jest sporą pomocą finansową, dlatego jeśli poważnie planujemy zakup mieszkania, warto podjąć decyzję jeszcze teraz, bo to ostatnia szansa na zakup mieszkania MDM. Mysłowice, podobnie jak cała reszta Polski, po raz ostatni mogą skorzystać z programu – w styczniu 2018 roku zostaną uruchomione ostatnie środki w ramach MDM.

Next Post

Jak zdiagnozować niesprawną przepustnicę?

śr. lis 8 , 2017
Niesprawna przepustnica może przysporzyć nam wiele problemów, dlatego warto wiedzieć, jak ją zdiagnozować. Na początku warto odpowiedzieć na pytanie – czym są przepustnice?
przepustnice

Może też Cię zainteresować