Co jest najważniejsze dla niepełnosprawnych?

Osoby niepełnosprawne cierpią najczęściej z powodu swojej niepełnosprawności, ale niestety dodatkową dla nich przykrością jest fakt, że w wielu miejscach w naszym kraju, w dalszym ciągu nie mogą się czuć swobodnie. Czują się tak dlatego, ponieważ mają ograniczenia w swobodnym poruszaniu się. Infrastruktura wokół nich jest do tego słabo dostosowana.

Nawet jeżeli gdzieniegdzie pojawiają się powoli zmiany nie są one wystarczające. Dlatego aby osoby takie były aktywne zawodowo, zaradne życiowo czy po prostu mogły przemieszczać się tam gdzie chcą, musimy zmienić przestrzeń wokół nas. Dopasowana do potrzeb niepełnosprawnych infrastruktura sprawia, że osoby takie z jednej strony czują się jak najmniej niepełnosprawne, a z drugiej strony mogą częściej podejmować wysiłek aktywizacji zawodowej oraz społecznej.

winda dla niepełnosprawnych
SAMSUNG CSC

Co możemy zrobić jako społeczeństwo?

Przede wszystkim jako społeczeństwo powinniśmy zwracać na to częściej uwagę. Sytuacją w jakiej możemy to robić, są na przykład wybory samorządowe. Wówczas to politycy składają różnego rodzaju obietnice dotyczące infrastruktury, warto więc zadbać o to aby przynajmniej część z nich, dotyczyło osób niepełnosprawnych. Osoby niepełnosprawne są to osoby, których w naszym kraju jest sporo, aczkolwiek w ogóle wyborców nie stanowią jakiegoś szczególnego wyraźnego procentu. Z tego też powodu ich głos często bywa niesłyszalny.

platformaWybory to jedna okoliczność, a drugą to obywatelski fundusz partycypacyjny. Możemy zgłaszać projekty różnego rodzaju modernizacji, w ramach których możemy dostosować naszą przestrzeń do potrzeb osób niepełnosprawnych. Chodzi tutaj przede wszystkim o takie udogodnienia jak windy dla niepełnosprawnych, podjazdy czy odpowiednia sygnalizacja na przejściach dla pieszych. Wydawałoby się to niewiele ale z perspektywy osoby, która na przykład jeździ na wózku inwalidzkim, winda dla niepełnosprawnych potrafi spowodować, że otwierają się dla nich dodatkowe drzwi oraz możliwości. Osoby niepełnosprawne, które mogą się sprawnie poruszać w przestrzeni mają częstszy kontakt z innymi ludźmi, są mniej podatne na depresje oraz innego rodzaju choroby, związane z niepełnosprawnością. Wszystko to również sprawia, że osoby takie aktywizują się zawodowo. Szukają dłuższej pracy, uczęszczają na kursy dokształcające, które mają za zadanie znalezienie pracy im umożliwić. Aktywizują się również społecznie. Wychodząc do ludzi mają szansę spotkać kogoś, kto ich zaakceptuje, założyć rodzinę i zostać normalną częścią społeczeństwa.

Tym bardziej warto wspierać takiej inicjatywy ponieważ wiele wspomnianych wcześniej modernizacji, może uzyskać wsparcie rządowe lub unijne. Sprawia to, że spora część kosztów czasami nawet i całować, może zostać zrzucona z naszych barków na barki instytucji rządowych. Dzięki temu infrastruktura może się rozwijać bardziej równomiernie, czyli w podobnym tempie w dużych ośrodkach miejskich, jak i na prowincji.