Kalibracja alkomatów – co ile wykonywać?

Posiadacze alkomatów nie zawsze zdają sobie do końca sprawę z tego, że urządzenie pomiarowe z czasem traci możliwość wykonywania precyzyjnych pomiarów i się rozregulowuje. Praktycznie każde urządzenie wyposażone w sensor podlega okresowym konserwacjom i regulacji. Warto przed zakupem alkomatu zainteresować się kalibracją, tym co jaki czas należy taką wykonywać, oraz ile kosztuje, gdyż będzie to miało duży wpływ na wygodę użytkowania oraz finanse. 

Po co kalibrować alkomat?

Kalibracja alkomatu to bardzo ważna czynność, która pozwala na upewnienie się, że będzie on pokazywał dokładne wyniki. każde urządzenie z czasem podlega deregulacji i wynik prezentowany przez nie może odbiegać od faktycznego. Wykonanie kalibracji pozwala upewnić się, że urządzenie będzie przez kolejny okres działało precyzyjnie i dokładnie. Brak dokonywanych regulacji alkomatu spowoduje, że urządzenie przestanie pełnić swoją funkcję, gdyż wyniki będą niedokładne.

Co ile kalibrować alkomat?

Każdy alkomat może być wyposażony w inny sensor. To tak naprawdę od niego zależy, co jaki czas zaistnieje potrzeba wykonania regulacji. Czas wynika także z rodzaju sensora oraz materiałów, z jakich został wykonany. Dobre sensory, które kosztują więcej są bardziej precyzyjne, dają powtarzalne pomiary i można je rzadziej kalibrować. Tańsze rozwiązania wymagają na częstsze wizyty w serwisie celem wymiany lub kalibrowania. Nie można jednoznacznie odpowiedzieć po jakim czasie użytkowania urządzenie nadaje się do serwisu. Informacje takie znajdziemy w instrukcji obsługi. Postępując zgodnie z zaleceniami na instrukcji możemy być spokojni o dokładność pomiarów urządzenia. W zależności od urządzenia kalibracja może być wymagana po kilkuset czy kilku lub kilkunastu tysiącach wykonanych pomiarów. Zatem rozpiętość czasowa wśród wielu urządzeń będzie bardzo zróżnicowana.

Kto i w jaki sposób wykonuje kalibrację?

Aby przeprowadzić kalibrację alkomatu trzeba oddać go w ręce serwisu alkomatów. Serwis dysponuje specjalnym urządzeniem, które pozwoli w warunkach laboratoryjnych określenie stopnia dokładności sensora oraz jego regulowanie. Urządzenia umieszczane jest w komorze, do której aplikuje się powietrze z określoną zawartością alkoholu. Jeśli urządzenie pokazuje wynik różny od podanego na aparaturze, wówczas należy wyregulować alkomat tak, aby pokazywał taką samą, lub najbardziej zbliżoną wartość alkoholu. Po kalibracji alkomat jest zawracany.

Ile kosztuje kalibracja?

Kalibracja alkomatów jest usługą serwisową płatną. To ile użytkownik będzie musiał zapłacić za usługę zależy od samego serwisu i typu urządzenia. Zwykle kalibracja prostych urządzeń wyniesie kilkadziesiąt złotych. Najczęściej cena mieści się w przedziale 50 – 200 złotych.

Zatem rozpatrując oferty alkomatów warto zainteresować się również częstotliwością kalibracji oraz jej ceną, gdyż dane te będą miały w ostatecznym rozrachunku wpływ na jakość użytkowania. Czynniki te warto wziąć pod uwagę planując zakup alkomatu.