<strong>Dławnice kablowe powinny być obowiązkowym elementem zabezpieczającym w przemyśle. Niestety, ze względu na niewielu renomowanych producentów i ograniczoną dystrybucję dławnic na terenie Polski, w szafach elektrycznych oraz rozdzielnicach jest on coraz rzadziej spotykany. Na rynku utrzymuje się obecnie tylko jeden z lepszych producentów dławnic – ex-con.pl – który posiada w swojej ofercie dławnice o różnych rozmiarach wykonane z różnego rodzaju materiałów.
Materiały używane do produkcji dławnic
Najpopularniejszymi materiałami do produkcji zabezpieczających dławnic są:
– mosiądz niklowany,
– guma
– tworzywo sztuczne
– pollamid
Istnieją jeszcze dławnice produkowane ze stali nierdzewnej, jednak nie będziemy ich omawiać w tym artykule.
Materiał, z którego wykonano dławnice wpływa oczywiście na żywotność, odporność oraz cenę elementu. Np. dławnice z poliamidu są bardzo wytrzymałe, odporne na działanie czynników atmosferycznych, a ich dodatkową zaletą jest możliwość samogaszenia się. Dławice z tworzywa sztucznego i gumy nie posiadają oczywiście tych zalet, za to są tańsze. Również wykorzystywane są dławiki z mosiądzu niklowanego.
Gdzie wykorzystuje się dławiki elektryczne?
Wszystkie te rodzaje dławików elektrycznych wykorzystuje się w transporcie, w przemyśle morskim i spożywczym. Oczywiście zastosowań dla dławnic kablowych jest cała masa…
Ciekawostką jest fakt, że cena dławnic jest stosunkowa niewielka w stosunku do korzyści, jakie niesie ze sobą ich wykorzystanie. Jeśli więc wciąż wahasz się z zakupem albo uważasz, że potrzebujesz czegoś więcej, być może zainteresują Cię przepusty kablowe. To jednak temat na zupełnie inny artykuł.
Więcej informacji na temat dławnic znajdziesz na stronie: