Jaki wybrać najlepszy materiał dławnic kablowych?

<strong>Dławnice kablowe powinny być obowiązkowym elementem zabezpieczającym w przemyśle. Niestety, ze względu na niewielu renomowanych producentów i ograniczoną dystrybucję dławnic na terenie Polski, w szafach elektrycznych oraz rozdzielnicach jest on coraz rzadziej spotykany. Na rynku utrzymuje się obecnie tylko jeden z lepszych producentów dławnic – ex-con.pl – który posiada w swojej ofercie dławnice o różnych rozmiarach wykonane z różnego rodzaju materiałów.

Materiały używane do produkcji dławnic

Najpopularniejszymi materiałami do produkcji zabezpieczających dławnic są:

– mosiądz niklowany,
– guma
– tworzywo sztuczne
– pollamid

Istnieją jeszcze dławnice produkowane ze stali nierdzewnej, jednak nie będziemy ich omawiać w tym artykule.

Materiał, z którego wykonano dławnice wpływa oczywiście na żywotność, odporność oraz cenę elementu. Np. dławnice z poliamidu są bardzo wytrzymałe, odporne na działanie czynników atmosferycznych, a ich dodatkową zaletą jest możliwość samogaszenia się. Dławice z tworzywa sztucznego i gumy nie posiadają oczywiście tych zalet, za to są tańsze. Również wykorzystywane są dławiki z mosiądzu niklowanego.

Gdzie wykorzystuje się dławiki elektryczne?

Wszystkie te rodzaje dławików elektrycznych wykorzystuje się w transporcie, w przemyśle morskim i spożywczym. Oczywiście zastosowań dla dławnic kablowych jest cała masa…

Ciekawostką jest fakt, że cena dławnic jest stosunkowa niewielka w stosunku do korzyści, jakie niesie ze sobą ich wykorzystanie.  Jeśli więc wciąż wahasz się z zakupem albo uważasz, że potrzebujesz czegoś więcej, być może zainteresują Cię  przepusty kablowe.  To jednak temat na zupełnie inny artykuł.

Więcej informacji na temat dławnic znajdziesz na stronie:

https://www.ex-con.pl/dlawnice/

Next Post

Ciekawostki na temat kół zębatych łańcuchowych

pt. mar 6 , 2020
Spośród wielu dostępnych rozwiązań, koła zębate łańcuchowe są jednym z najskuteczniejszych elementów przeniesienia napędu. Oczywiście wiele zależy od wykorzystanych do produkcji materiałów (o nich za chwilę),  jednak brak poślizgu przy pracy pozwala na przenoszenie znacznych obciążeń. Stanowi to kluczową zaletę i główny powód wykorzystywania kół zębatych w gałęziach przemysłu drzewnego, […]
Koło łańcuchowe zębate

Może też Cię zainteresować