Jak wygospodarowywać czas wolny?

Przeprowadzone przez GUS badania dowodzą, że prawie 1/5 Polaków nie dysponuje czasem wolnym w dni powszednie. Pozostała część deklaruje, że najczęściej spędza czas na świeżym powietrzu, jak jeszcze wypoczywają Polacy?

Polacy są pochłonięci obowiązkami

Bardzo niepokojące informacje podaje Główny Urząd Statystyczny. Aż 19 % Polaków nie ma w dni powszednie czasu dla siebie, w tym 4 % zadeklarowało, że brakuje im czasu nawet na obowiązki.

25% stwierdziło, że spokojnie wystarcza im czasu, a tylko 6%, iż ma go za dużo.

 

Jak znaleźć czas wolny?

Istnieje kilka wskazówek, które pomogą Ci wygospodarować czas wolny, jeżeli konsekwentnie wprowadzisz je w życie.

 

 

Plan dnia

Sporządzaj plan dnia. Możesz to robić zarówno w myślach, jak i fizycznie, na papierze czy telefonie. Druga opcja wymusi pewną dyscyplinę i na pewno nie zapomnisz, o wszystkich zadaniach.

 

Hierarchizacja zadań

Analizuj wszystkie zadania, jakie przypadają na dany dzień. Realizuj cele od najważniejszych do najmniej ważnych. Być może pewne zadania nie mają wysokiego priorytetu i możesz przełożyć je na inny dzień, w którym nie będziesz mieć tylu obowiązków.

 

 

Wielozadaniowość

Jeżeli to możliwe wykonuj kilka czynności jednocześnie. Jeżeli np. po powrocie do domu masz umówić wizytę u lekarza, jeżeli wracasz komunikacją miejską, zadzwoń w trakcie podróży.

 

 

Delegowanie zadań

Jeżeli masz możliwość dziel się pewnymi obowiązkami z innymi domownikami. Nie bierz wszystkiego na siebie. Nigdzie nie jest napisane, że ty zrobisz coś najlepiej. Czasami warto pogodzić się, że coś nie jest idealnie zrobione, ale jest zrobione w ogóle, więc nie musisz tego robić.

 

Myślenie na przyszłość

Załóżmy, że robisz pewne danie średnio raz na 2 tygodnie, a jest z nim sporo zachodu, już nie mówią o bałaganie jaki powstaje wokół. Pomyśl czy zamiast tego nie można zrobić czegoś mniej skomplikowanego albo jeżeli nie możesz żyć bez tego dania, czy nie można zamrozić większej ilości. Oszczędzasz wtedy czas przygotowania dania i czas, jaki należałoby poświęcić na sprzątanie. Podobnie z zakupami kupuj większe ilości produktów, które się nie psują w ciągu kilku dni. Wychodzenie do sklepu choćby po jedną rzecz również zabiera twój czas.

Next Post

Praca – gdzie jej szukać?

śr. lip 26 , 2017
Czas ogłoszeń „dam pracę” na tablicach i słupach minął. Do dyspozycji poszukujących pracy pozostają dziesiątki serwisów z ogłoszeniami ogólnymi, tzw. wyszukiwarki ofert pracy i profesjonalnie serwisy społecznościowe, poświęcone pracy. Coraz więcej osób decyduje się na aplikacje mobilne z ogłoszeniami pracy.

Może też Cię zainteresować