Podstawowy ubiór strażaka

Zawód strażaka jest bardzo niebezpieczny. Oprócz gaszenia pożarów strażacy muszą walczyć z dymem, wodą, spadającymi przedmiotami i zapadającymi się podłogami. Pracują w bardzo ciężkich i niebezpiecznych dla życia warunkach. Stąd też każdy strażak musi nosić pełną gamę osobistego wyposażenia ochronnego, aby uchronić się przed niebezpieczeństwami wynikającymi z wykonywanej pracy.

koszulka straż pożarna

Hełm strażacki

Hełmy strażackie są wykonane z trwałych, odpornych na ciepło materiałów, aby chronić strażaków zarówno przed gorącem, jak i spadającymi przedmiotami. Większość hełmów strażackich ma tarczę identyfikacyjną straży pożarnej z przodu i numer straży pożarnej z boku.

Spodnie, kurtka i koszulka

Strażacy noszą fartuchy i kurtki wykonane zazwyczaj z dwuwarstwowego materiału. Spodnie i kurtki mają zwykle jasne pomarańczowe, żółte lub srebrne paski odblaskowe, aby strażacy byli lepiej widoczni przez dym. Koszulki są także ważnym ubioru strażaka. Przeważnie są to koszulki z napisem: straż pożarna bądź osp. Zdarza się, że strażacy kupują takie koszulki z dodatkowym nadrukiem oprócz napisu straż pożarna widnieje przykładowo nazwa miejscowości w której stacjonuje strażak czy też stopień strażacki.

koszulka straż pożarna

fot. koszulki z napisem „straż pożarna” – dostępne w sklepie Barnabee

Rękawiczki

Grube rękawiczki to podstawowy element wyposażenia ochronnego każdego strażaka. Rękawice przeciwpożarowe są silnie izolowane i rozciągają się nad nadgarstkiem, dzięki czemu strażacy mogą bezpiecznie obchodzić się z gorącymi przedmiotami. Rękawice strażackie poddawane są przeważnie specjalistycznym testom, muszą przede wszystkim chronić przed uszkodzeniem naskórka, temperaturą nie przekraczającą 50°C a także przed środkami chemicznymi.

Buty

Wodoodporne buty przeciwpożarowe to grube buty gumowe z gumowymi podeszwami, które dobrze działają na mokrych nawierzchniach. Większość butów strażackich jest wzmocniona stalą lub innym twardym stopem metalu w palcach i podeszwach, aby chronić strażaków przed ostrymi odłamkami, które mogłyby przypadkowo kopnąć lub nadepnąć podczas akcji gaśniczej.

 

Next Post

Odkurzacz mobilny o dużej mocy

pon. lis 4 , 2019
Specjalnie zaprojektowane odkurzacze mobilne o dużej mocy znalazły szerokie zastosowanie w miejscach. w których dużo się produkuje, zaś w trakcie produkcji powstaje bardzo dużo zanieczyszczeń pyłowych i nie tylko. Wyłącznie dzięki zastosowaniu odkurzaczy przemysłowych możliwe jest utrzymanie miejsc pracy i miejsc produkcji w należytej czystości, zgodnie ze wszelkimi wymogami BHP. […]
Odkurzacze przemysłowe Atex

Może też Cię zainteresować