Zasuwy klinowe – czym są i jak ich używać?

Wszyscy znamy konwencjonalne zawory kulowe czy zasuwowe, które możemy podziwiać we wszelkich zakładach przemysłowych. Mało kto jednak orientuje się, jak wyglądają i działają zasuwy klinowe, które są używane w zastosowaniach specjalistycznych. Dziś opowiemy o tym, jak zbudowane są zasuwy klinowe dostępne w firmie agru-frank https://www.agru-frank.pl/produkty/armatura-tworzywowa/zasuwy-klinowe-54.html. Zapraszamy do lektury.

Regulacja przepływu cieczy z wykorzystaniem zasuw klinowych

W zaworach kulowych elementem odcinającym bądź ograniczającym przepływ cieczy jest sferyczna przegroda wykonana najczęściej ze stali nierdzewnej. Inaczej jest w przypadku zasuw klinowych, gdzie elementem regulacyjnym jest klin. Klin może być „goły” lub posiadać różnego rodzaju powłoki, np. powłokę elastomerową, która zapewnia płynne działanie i przelot w mediach, które zawierają cząsteczki stałe. Zawory klinowe są chętnie wykorzystywane do regulacji i odcinania cieczy w wodociągach, gdyż ich konserwacja jest łatwa, a działanie stosunkowo proste.

Z czego wykonuje się zasuwy klinowe?

W zależności od modelu, zasuwy klinowe mogą być wykonane z tworzywa lub metalu. Zasuwy tworzywowe mają szereg zalet. Po pierwsze jest to niska masa. Po drugie – cena, która jest szczególnie atrakcyjna w sytuacji, gdy do wykorzystania mamy więcej niż kilka zaworów. Zawory te są odporne na różnice temperatur (nie kurczą się tak jak te, które są wykonane ze stali nierdzewnej). Ponadto umożliwiają zastosowania uszczelnień wykonanych z EPDM lub SBR (tzw. miękki klin) i pracują przy wysokich ciśnieniach (nawet do 10 barów).

Najczęściej korpus wykonany jest z HI-PVC. Jest to wysokiej jakości polichlorek winylu, czyli syntetyczny polimer z grupy polimerów winylowych.

Jaką średnicę zasuwy wybrać?

Średnica zasuwy klinowej powinna być dostosowana do przekroju rurociągu. Oczywiście możemy zastosować redukcję i dać nieco mniejszy zawór, jednak musimy brać pod uwagę możliwe zmniejszenie prędkości przepływu cieczy. Przy zwężeniach mogą również osadzać się różnego rodzaju zanieczyszczenia, co w przyszłości może prowadzić do jeszcze większego ograniczenia przepływu. Dlatego zanim kupimy zasuwę klinową upewnijmy się dwukrotnie, że kupujemy właściwy rozmiar. Dzięki temu unikniemy rozczarowań i dodatkowych problemów związanych z wymianą zasuwy.

Next Post

Czym jest haft komputerowy?

czw. cze 25 , 2020
Haft komputerowy to jedna z najpopularniejszych metod zdobienia ubrań. Zapewnia wysoką jakość wzoru, który jest w doskonałej kondycji przez bardzo długi czas. Ponadto haft komputerowy umożliwia wykonanie nawet bardzo skomplikowanych wzorów. Do czego wykorzystywany jest haft komputerowy? Co należy o nim wiedzieć? Sprawdź nasz materiał!
Koszulka z haftem komputerowym

Może też Cię zainteresować