Uszczelki, choć wydają się niepozornym elementem, to odgrywają ogromną rolę w wielu instalacjach w naszych domach. Można by śmiało rzec, że bez nich wiele przedmiotów codziennego użytku nie byłoby komfortowych i przyjemnych w korzystaniu — na przykład prysznice, czy kuchenki. Jakie są więc różnice między uszczelkami? Czy lepiej wybrać uszczelki gumowe, czy uszczelki fibrowe? Zapraszamy do lektury!
Uszczelki fibrowe
Uszczelki fibrowe sprawdzają się wręcz doskonale, jeśli zależy nam na dokładnym uszczelnieniu. Wszystko za sprawą tego, że uszczelki fibrowe w kontakcie z wodą pęcznieją, co powoduje większy ucisk, a w rezultacie lepsze uszczelnienie konkretnego miejsca. Uszczelki te są również niezwykle trwałe. Wykazują się one wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne, a także są odporne na ścieranie. Jeśli obawiasz się, że oleje i tłuszcze zniszczą uszczelkę — bez obaw, i na to są one odporne. Gdzie więc stosować uszczelki z fibry? Przede wszystkim polecane są mechanikom, ponieważ materiał, z którego są wykonane (fibra), jest podatna na obróbkę zarówno plastyczną i termiczną, dzięki czemu można dopasować ją do konkretnych potrzeb. Doskonałe zastosowanie to także grzejniki, wodomierze i ciepłomierze. Można więc powiedzieć, że to uszczelki do zadań specjalnych.
Uszczelki gumowe
Uszczelki gumowe to jedne z najpopularniejszych uszczelek, które są niezwykle chętnie wybierane. Przede wszystkim, uszczelki gumowe cechuje duża elastyczność, a także dość duża swoboda w kwestii dopasowania ich do miejsca, które chcemy uszczelnić. Uszczelki gumowe odporne są na niekorzystne działanie wody, ale również mają bardzo silne właściwości izolacyjne: prądu, dźwięku, jak i ciepła i gazów. Warto również wspomnieć, że uszczelki gumowe są wykonywane z różnych gatunków gumy, które są dostosowane do konkretnych instalacji, płynów oraz gazów. Pozwala to na odpowiedni dobór uszczelek, co bezpośrednio przekłada się na bezawaryjne działanie instalacji.
Więcej informacji na temat uszczelek znajdziesz na stronie https://www.admet.com.pl/.