Koła łańcuchowe stanowią integralną cześć przekładni łańcuchowej, dzięki której możliwe jest wprowadzenie urządzenia w ruch. Właśnie z tego powodu cieszą się one niezwykłą popularnością w wielu gałęziach przemysłu, gdzie kluczowe znaczenie mają niezawodność oraz precyzja działania. W poniższym artykule przedstawiamy, jakie są najczęściej pojawiające się na rynku rodzaje kół łańcuchowych, a także co należy o nich wiedzieć.
Koła łańcuchowe i ich specyfika
Koła łańcuchowe mogą się różnić między sobą wieloma parametrami technicznymi. Wśród nich wymienia się między innymi rozmiar, kształt czy ilość zębów. Pod względem specyficznych cech można je podzielić na kilka kategorii. Mogą się także różnić między sobą materiałem wykonania i tutaj wskazać należy na przykład koła łańcuchowe żeliwne czy specjalne koła przystosowane pod tuleję Taper Lock.
Na rynku możemy znaleźć także: koła łańcuchowe napinające z łożyskiem, koła łańcuchowe tarczowe, koła łańcuchowe z piastą, z hartowanymi indukcyjnie zębami, koła łańcuchowe nierdzewne, które doskonale radzą sobie w wymagającym środowisku pracy, czy też koła łańcuchowe dla dwóch pojedynczych łańcuchów. Wybór odpowiedniego modelu zagwarantuje nam sprawne działanie urządzenia przez bardzo długi czas. Niezawodne koła łańcuchowe można znaleźć na stronie: https://czescimaszyn.pl/kola-lancuchowe/.
Koła łańcuchowe z piastą i bez piasty
Jednym z najczęściej pojawiających się podziałów jest ten na koła łańcuchowe z piastą i bez piasty. Te drugie mogą się obracać wyłącznie tylko jednocześnie z obrotem wału. Wyposażone są w zwykły otwór technologiczny, a także montowane na sztywno. Koła łańcuchowe z piastą mogą obracać się niezależnie od wału, a do ich mocowania na wale służy łożysko.
Podsumowanie
Koła łańcuchowe to bardzo popularne części maszyn, stanowiące część przekładni łańcuchowej. Znajdują zastosowanie w wielu urządzeniach oraz gałęziach przemysłu, dzięki temu, że wprawiają maszynę w ruch. Na rynku można znaleźć wiele rodzajów kół łańcuchowych, które zostały wykonane z trwałych i niezawodnych materiałów, a także wykonane z ogromną precyzją. Wybór odpowiednich ma ogromne znaczenie dla poprawności działania całej konstrukcji.