Palenie kawy – czym jest i co warto o nim wiedzieć?

Zanim kawa trafi na sklepowe półki i w efekcie do naszych domów, a następnie filiżanek, przechodzi długą drogę. Jednym z procesów, którym jest poddawana, jest proces palenia. Ma on duże znaczenie, jeśli chodzi o przyszły smak i aromat kawy. Dlaczego jeszcze jest tak ważny? Jak wygląda palenie kawy? Co warto o nim wiedzieć? Poniżej prezentujemy kilka niezbędnych informacji dla wszystkich miłośników kawy i nie tylko.

Palenie kawy – czym jest?

Dzięki procesowi palenia kawy, surowe zielone ziarna zostają zamienione w aromatyczną kawę ziarnistą, która następnie trafia do naszych domów i kawiarni. Sam proces palenia kawy nie należy do skomplikowanych i z powodzeniem można wykonać go nawet w domowym zaciszu. Z reguły ziarna zebranej kawy umieszczane są w specjalnym bębnie, który jest podgrzewany i obracany. Sam proces palenia kawy składa się z kilku etapów.

Pierwszym z nich jest suszenie ziaren, dzięki czemu może odparować z nich woda. Drugim etapem jest brązowienie ziaren, a kolejnym rozwinięcie. To właśnie wtedy w ziarnach uwalnia się aromat. Etapem ostatnim jest drugie złamanie. Wtedy olejki eteryczne wydostają się z ziaren.

Stopnie palenia kawy

Istnieje kilka stopni palenia kawy, które w ostateczności wpływają na jej smak i aromat. W jasnym paleniu ziarna kawy są lekko brązowe i barwą przypominają cynamon. Smak tak palonej kawy jest niezwykle subtelny i delikatny. Wyczuwalna jest też naturalna kwasowość kawy. Tak palona kawa zawiera też najwięcej kofeiny.

Najczęściej spotykanym sposobem palenia kawy jest średnie palenie. Smak takiej kawy jest bardziej wyrazisty, a ziarna przyjmują ciemniejszą barwę. Tak palona kawa również wyróżnia się dużą zawartością kofeiny. Średnio-ciemne palenie sprawia natomiast, że kawa pozbawiona jest kwasowości, ale wyraźnie jest wyczuwalny gorzkawy aromat i słodkie smakowe nuty.

Ostatnim sposobem jest palenie ciemne, inaczej zwane również paleniem pełnym. Dzięki takiemu paleniu ziarna uzyskują bardzo mocno ciemną barwę. Tak palona kawa ma stosunkowo małą zawartość kofeiny, ale za to wyczuwalna jest mocna nuta goryczki.

Zainteresowany wyborem najlepszej kawy? Zapraszamy do Kawa Speciality, gdzie znajduje się bogaty wybór kaw: https://kawaspeciality.com.pl/

Next Post

Szkoła przysposabiająca do pracy Tychy - co warto o niej wiedzieć?

wt. maj 25 , 2021
Wybór odpowiedniej szkoły dla wielu młodych ludzi jest zajęciem trudnym. Od tej decyzji niejednokrotnie zależy nasza dalsza przyszłość. Warto zatem wybór szkoły poprzedzić dokładnymi przemyśleniami oraz analizą własnych potrzeb. Dla wielu osób świetnym rozwiązaniem są szkoły przysposabiające do pracy. Czym są takie placówki? Co warto o nich wiedzieć? Jakie mają […]

Może też Cię zainteresować