Paczka standardowa i niestandardowa – jak wycenić i przygotować dla kuriera?

Usługi kurierskie są na dzień dzisiejszy nieodzowne. Kupujemy przez internet, sprzedajemy przez internet, przesyłamy znajomym paczki, generalnie motywacje są różne. Czasami jednak przygotowanie paczki czy jej wycena sprawia pewne problemy. Postaramy się wyjaśnić czym są paczki standardowe i niestandardowe, oraz jak wycenić własna paczkę.

Paczki standardowe

Paczki standardowe są łatwe w przygotowaniu do nadania. Można łatwo policzyć ich wymiary, wagę i sklasyfikować w cenniku aby dowiedzieć się ile będzie kosztować nadanie. Takimi paczkami standardowymi są paczki o kształtach sześcianu, którego wymiary mieszczą się w limicie określonym przez operatora kurierskiego. Ponadto są to także przesyłki, które pakowane są do kopert przygotowanych przez przewoźnika, przesyłka nie posiada żadnych odstających elementów. W dodatku nie może to być przesyłka oznaczona jako delikatna, nie może też przekroczyć limitu wagowego określonego przez przewoźnika.

Paczki niestandardowe

Paczki niestandardowe są tymi, które mogą stwarzać nieco więcej trudności przy ich przygotowaniu oraz przeprowadzeniu wyceny. Są to wszelkie pozostałe paczki nie spełniające kryteriów paczki standardowej. Przykłady? Po pierwsze przekracza limit wielkościowy lub wagowy określony przez przewoźnika. Posiada kształt inny niż sześcian. Paczka jest owalna lub posiada wystające elementy wychodzące poza obrys paczki. Może posiadać oznakowania mówiące o zachowaniu ostrożności.

Przed wysłaniem paczki…

Zanim nadamy paczkę warto zapoznać się ze sposobami pakowania, które każdy przewoźnik udostępnia. Pomoże to w lepszym przygotowaniu przesyłki i na pewno pomoże uniknąć problemów związanych z odmową odbioru przez kuriera, w przypadku kiedy paczka będzie niezabezpieczona i ogólnie źle przygotowana. Zapoznając się z wytycznymi można przygotować towar do wysyłki w pełni zgodny ze standardami danego przewoźnika. Zanim jednak nastąpi przygotowanie trzeba zdecydować się na określoną firmę kurierską. Najlepiej wybrać tę, która wykona usługę najtaniej lub w najkrótszym czasie. Wystarczy skorzystać z jednego z dostępnych kalkulatorów w celu wyboru przewoźnika (i ewentualnie zamówienia kuriera) np. tutaj, a po jego wyborze zapoznawać się z metodami pakowania przesyłek. Jeśli chodzi o przesyłki standardowe, nie powinno być z nimi większych problemów, ponieważ wszędzie panują te same lub bardzo podobne standardy.

Na paczce należy umieścić etykietkę którą można wygenerować z systemu internetowego lub w punkcie nadawania przesyłek.

Pamiętajmy o dobrym zabezpieczaniu zawartości paczki. Towar nie powinien mieć luzów powodujących jego przesuwanie się w opakowaniu. Powinien być otoczony materiałem amortyzującym ewentualne uderzenia – najczęściej stosuje się folie bąbelkowe, papier, wypełniacze z tworzyw sztucznych, styropian, gąbki itp. Przewoźnik nie będzie brał odpowiedzialności za zniszczenie przesyłki, jeśli była ona źle przygotowana i niezabezpieczona, dlatego warto poświęcić temu nieco więcej uwagi, szczególnie jeśli w paczce znajdują się takie rzeczy jak sprzęt elektroniczny, szkło, porcelana, przedmioty delikatne i wrażliwe na wstrząsy.

Zapoznaj się także z:

https://www.ups.com/pl/pl/help-center/packaging-and-supplies/packaging-guidelines.page

https://www.dpd.com.pl/Jak-przygotowac-paczke

Next Post

Lecznicze karmy dla kotów, co je wyróżnia?

śr. gru 19 , 2018
Jak dobrze żywić kota? To pytanie zadaje sobie większość właścicieli. Mimo iż każdy kot jest inny i smakują mu inne produkty to dieta wszystkich futrzaków powinna być przede wszystkim być oparta o produkty pełnowartościowe.

Może też Cię zainteresować