Korzyści wykorzystania wentylatorów przemysłowych


W zastosowaniach przemysłowych działa wielu producentów wentylatorów, ale co oni tak naprawdę oferują i jakie dają rozwiązania? Dla wielu gałęzi przemysłu określenie wentylator przemysłowy nie ma jasno określonej definicji, a w tym artykule będziemy wyjaśniać czym one tak naprawdę są oraz odpowiemy na wiele innych pytań związanych z tą tematyką.

wentylator wyciągowy
Przemysłowy wentylator wyciągowy

Istnieją tylko dwa podstawowe typy wentylatorów, wykorzystywanych w szeroko pojmowanym przemyśle:

 1. wentylatory osiowe,
 2. i wentylatory promieniowe.

Pozostałe liczne wersje wentylatorów i dmuchaw podlegają różnym klasyfikacjom, takim jak wysokociśnieniowe dmuchawy, przemysłowe wentylatory wyciągowe, dmuchawy wyciągowe, wentylatory przeciwpożarowe, wentylatory klimatyzacyjne, chłodnicze, a wiele innych terminów jest używanych do definiowania wentylatora promieniowego lub wentylatora osiowego.

Jaka jest różnica między wentylatorami osiowymi i promieniowymi?

Wentylator osiowy to taki, w którym wydmuchiwane powietrze jest zmuszane do poruszania się równolegle do wału, wokół którego obracają się łopatki wirnika. Wentylatory promieniowe pobierają powietrze pod kątem prostym do kierunku wlotu wentylatora i wyrzucają powietrze na zewnątrz do wylotu poprzez działanie siły odśrodkowej. Wirnik obracając się, zmusza powietrze czy inne gazy, aby dostawały się do wentylatora w pobliżu wału i następnie przepływały prostopadle otworu w obudowie wentylatora. Wentylatory osiowe zastępują w pewnych obszarach zastosowania wentylator odśrodkowy z funkcjonalnego punktu widzenia, pracując przy wyższych ciśnieniach, które uzyskuje się przy mniejszych średnicach kanałów wentylacyjnych. Wentylator osiowy posiada następujące różnice w porównaniu do wentylatora promieniowego:

 • wentylator osiowy kanałowy
  Wentylator osiowy kanałowy

  ma mniejszą średnicę wirnika,

 • ma wyższe ciśnienie dynamiczne,
 • ma wyraźnie wyższą prędkość operacyjną,
 • prędkość peryferyjna jest wyższa,
 • ma niższą wydajność, a tym samym wyższy pobór mocy,
 • jest znacznie głośniejszy,
 • jest znacznie mniejszy, lżejszy i tańszy.

Najważniejsze dane tego porównania to waga, szybkość działania i hałas. Porównanie prędkości działania wskazuje, że te same charakterystyki przepływu i ciśnienia można uzyskać za pomocą wentylatorów osiowych o wyższych prędkościach roboczych i peryferyjnych niż wentylatory promieniowe. Ponieważ istnieje ograniczenie naprężeń w obracających się elementach, możemy śmiało powiedzieć, że ciśnienia o pewnej wartości są łatwiejsze do uzyskania za pomocą wentylatorów promieniowych zamiast wentylatorów osiowych. Wentylatory osiowe są znacznie głośniejsze, często zdarza się, że do tłumienia hałasu wentylator osiowy wymaga użycia tłumików, w których nie byłoby potrzeby stosowania wentylatora odśrodkowego.

Wentylacja w tunelu:

 

Next Post

Siłownia - zdrowy tryb życia zdobywa coraz większą popularność!

śr. sty 17 , 2018
Styczeń to okres, gdy zaczynamy realizować pełną parą postanowienia noworoczne. Do najpopularniejszych należą bez wątpienia postanowienia dotyczące formy, zdrowia i diety. Można to szybko zweryfikować idąc na jedną z najbliższych siłowni. Najprawdopodobniej będzie tam dużo więcej osób niż zazwyczaj. Ilość sprzedanych karnetów w tym okresie zwiększy się bez wątpienia, o […]

Może też Cię zainteresować