Ogrody zimowe – jak je urządzić?

Ogrodami zimowymi nazywamy jedno z pomieszczeń bądź dobudowane pomieszczenie albo samodzielną dobudówkę na działce. Ściany takich pomieszczeń – wszystkie lub tylko część – są wykonane ze specjalnego szkła. Możemy zdecydować się na wybudowanie takiego ogrodu jeszcze na etapie projektowania domu, ale możemy również wykonać go wiele lat później (jeśli mamy ku temu odpowiednie warunki). Ogrody zimowe zwykle przylegają bezpośrednio do budynku. W takim wypadku można potraktować dobudówkę jako dodatkowe pomieszczenie użytkowe albo jako przedłużenie jednego z pokoi, zazwyczaj salonu. Ogrody zimowe mogą pełnić różne funkcje i mieć różne zastosowanie – dlatego też każdy zainteresowany może wykorzystać dodatkową przestrzeń wedle swoich potrzeb. Bardzo często taki ogród zostaje jadalnią – umieszcza się w nim stół, dzięki czemu można w nim spożywać posiłki w gronie rodziny i przyjaciół czy organizować spotkania i przyjęcia. Takie pomieszczenie może posłużyć również jako salon czy miejsce do wypoczynku albo i miejsce do pracy i zajęć hobbystycznych. Możemy zamieścić w nim również rośliny, nawet te egzotyczne, które nie występują naturalnie w naszym środowisku – uzyskamy wtedy piękną oranżerię.

Konstrukcja

Budowa ogrodów zimowych to zwykle lekkie szkielety oraz specjalny materiał, który skutecznie zabezpiecza przed uszkodzeniami mechanicznymi, zanieczyszczeniami, pyłami, a także wszelkimi czynnikami pogodowymi, takimi jak deszcz, śnieg czy silny wiatr. Ponadto ściany bądź część ścian takich konstrukcji stanowi szkło hartowane. Zazwyczaj jest ono bezbarwne, ewentualnie nieco przyciemnione, ale istnieje oczywiście możliwość zastosowania również szkła barwionego na różne kolory.

Zgoda na budowę?

Jeśli planujemy ogród zimowy jeszcze na etapie tworzenia projektu domu to nie musimy się niczym przejmować. Jednak gdy dopiero po pewnym czasie chcemy go dobudować, musimy pamiętać, żeby dobrze zapoznać się z prawem budowlanym. Jasno z niego wynika, że dopiero w przypadku ogrodu, który posiada ponad 35 metrów kwadratowych, musimy postarać się o zezwolenie.

Ogrody zimowe – jak urządzić?

Ogrody zimowe sprawiają, że możemy zbliżyć się do natury, nawet wtedy, kiedy pogoda i temperatura na zewnątrz nie pozwala nam na to. Jednak przed dostosowaniem go do naszych potrzeb, musimy być świadomi, że ogród całoroczny to pomieszczenie ogrzewane przez cały rok, zaś z sezonowego można korzystać wyłącznie od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Jeśli zdecydujemy, że nasz ogród będzie miejscem wypoczynku możemy umieścić w nim kanapę i fotele, stolik do kawy i gustowne lampy – dzięki temu będziemy mogli spędzi tam nawet wiele godzin i czytać książki w zupełnym spokoju. W przypadku jadalni najlepiej zdecydować się na solidny, duży stół i wygodne krzesła. A gdy postawimy na oranżerię powinniśmy wybrać rośliny, które lubią podobne warunki i utworzyć je w naszym małym raju na ziemi. Jeśli zaś chcemy pracować albo oddawać się swojemu hobby możemy bez problemu umieścić tam również biurko czy sztalugę. Więcej informacji na temat ogrodów zimowych można znaleźć na: http://www.ogrodyzimowe-expert.pl/.

Next Post

Rynek deweloperski w Polsce największym w tej części Europy

czw. gru 5 , 2019
Europa Centralna podobnie jak na zachodnich rynkach osiąga prawdziwe boom w zakresie inwestycji mieszkaniowych. Powodem tego jest oczywiście wysoki popyt na nowe budownictwo. Coraz więcej osób szuka mieszkań na rynku pierwotnym. Deweloperzy inwestują już nie tylko w stolicach województw, ale także w mniejszych miastach.
rynek mieszkań

Może też Cię zainteresować