Obuwie do piłki nożnej i jego rodzaje

Obuwie do piłki nożnej to nie tylko “korki”. Z uwagi na wiele odłamów tej dyscypliny sportowej – rodzajów obuwia jest wiele. W niniejszym artykule postaramy się pokrótce omówić każdy z tych typów.

Na wstępie warto zaznaczyć, że piłka nożna to nie tylko naturalne murawy największych stadionów, to także rozgrywki futsalu, zawody na Orlikach. Różne odłamy tej dyscypliny sportowej, to także inny rodzaj nawierzchni. W przypadku Orlika jest to sztuczna murawa pomiędzy której źdźbłami znajduje się granulat bitumiczny, powstały najczęściej wskutek recyklingu opon. W przypadku rozgrywek na halach, równie często co parkiet do czynienia mamy z nowymi nawierzchniami na halach, które pojawiły się dopiero około 10 lat temu. Każda z tych nawierzchni boisk sportowych, wymaga sięgnięcia po inne buty do piłki nożnej.

Typy obuwia do piłki nożnej – korki

W przypadku butów do piłki nożnej to rozróżnienia dokonujemy głównie ze względu na rodzaj podeszwy. To ona dostosowana jest do nawierzchni boiska.

Lanki

Lanki to specyficzny rodzaj korków, którego wypusty są odlane (w większości przypadków z materiału sztucznego) i stanowią jeden odlew wraz z podeszwą. Korki nie muszą mieć zawsze okrągłej podstawy, tak jak w przypadku wkrętów z aluminium. Lanki (korki lane) przeznaczone są na trawę.

Wkręty

Korki typu wkręty to rodzaj korków dziś najrzadziej spotykanych, gdyż zastąpiony tzw mizami, czyli korkami, w których wykręcić i wymienić można tylko część wpustów. Wkręty sprawdzają się natomiast w przypadku bardzo śliskich nawierzchni z naturalnej murawy, co często ma miejsce po obfitych opadach deszczu.

Turfy

Turfy to rodzaj obuwia do piłki nożnej przeznaczony na sztuczną murawę i nawierzchnię Orlika. Nie mają one korków, ale ich podeszwa posiada małe wypusty, przypominające raczej zwiększony bieżnik. Dzięki temu poruszanie się po boisku typu Orlik jest bezpieczne.

Artykuł powstał w oparciu o materiały zawarte na stronie https://sport-partner.pl/sport/pilka-nozna/obuwie-pilka-nozna/

Next Post

Projektowanie domowej oranżerii

pon. kwi 12 , 2021
Domowa oranżeria to miejsce, które możemy wykorzystać do relaksu. Kontakt z naturą, bliskość roślinności sprawia, że możemy złagodzić stres czy wyciszyć się. Oranżeria to również atrakcyjna konstrukcja, która staje się elementem dekoracyjnym budynku.
Ogród zimowy

Może też Cię zainteresować