Budowa boiska piłkarskiego

Zanim miliony widzów będą kibicować swojej ulubionej drużynie to boisko, na którym zostanie zorganizowany mecz, musi zostać odpowiednio przygotowane. Budowa boiska to żmudny i pracochłonny proces.

Budowa boiska

Teren, na którym w przyszłości zagrają piłkarze, musi być dokładnie wyrównany. Nierówności przeszkadzają zawodnikom, a to z kolei może zdecydować o wyniku meczu. Boisko nie powinno być zupełnie płaskie. Na liniach bocznych jest ok. 30 cm niższe niż na środku, dzięki czemu podczas deszczu na murawie nie gromadzi się woda. Same spadki na poboczach jednak nie wystarczą, aby skutecznie pozbywać się wody z boiska.

Niezbędny jest tutaj system drenujący, który składa się z gęstej sieci rur. Jest ona ukryta pod murawą i odprowadza wodę daleko poza boisko. Rury drenujące przeważnie posiadają średnicę ok. 10 cm, a w górnej części posiadają otwory różnej wielkości. Przysypane są warstwą żwiru, który pełni rolę filtra, dzięki czemu otwory się nie zatykają.

Odpowiednia murawa

Przed posianiem trawy w trakcie budowie boiska zwykle rozsypuje się mieszankę, która posiada dużą zawartość materii organicznej. Dzięki niej woda sprawniej spływa do rur drenażowych, a trawa lepiej się zakorzenia. Warstwa ta może mieć nawet 30 cm grubości. Na warstwie naniesionej ziemi rozprowadza się następnie cienką warstwę nawozu. Dodatkowo uzupełnia ona składniki odżywcze gleby i pozwala przetrwać trawie, zanim się ona odpowiednio zakorzeni.

Trawa zakorzenia się bardzo szybko, w zależności od gatunku, to nawet już po miesiącu. Trawę na boisku kosi się przeważnie dwa razy w tygodniu, bo jej źdźbła nie powinny być dłuższe niż 24 mm. W przeciwnym wypadku będą zatrzymywały turlającą się piłkę i przeszkadzały w grze. Kosiarka, która służy do pielęgnacji murawy jest wyposażona w specjalny walec, który likwiduje nierówności powstałe w czasie gry. Poza posiada ona regulowane ostrza, które przycinają trawę tak, by różnie odbijała światło. Dzięki temu uzyskuje się dwa odcienie zieleni, które widoczne w postaci szerokich pasów biegnących w poprzek boiska.

Bardzo często podczas budowy boiska korzysta się z gotowych nawierzchni sportowych. Dość popularnymi i często stosowanymi są modułowe nawierzchnie sportowe Courty. Jeśli ktoś poszukuje alternatywy nawierzchni zamiast tradycyjnej murawy z trawy warto zainteresować się nawierzchniami modułowymi – więcej na ich temat można znaleźć bezpośrednio na stronie http://courty.pl

Next Post

Jak ubrać się na trening?

pt. wrz 6 , 2019
Zaczynasz regularnie uczęszczać na treningi? Potrzebujesz odpowiedniego stroju do ćwiczeń. Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze? Podpowiadamy! Damskie koszulki na siłownię Wybór koszulki jest bardzo ważny. Od tego zależy komfort naszego treningu. Powinniśmy umiejętnie dobrać jej rozmiar. Nie może być za mała, ponieważ będzie krępować nasze ruchy podczas wykonywania […]
legginsy do ćwiczeń, koszulka na siłownie

Może też Cię zainteresować