Wiązary dachowe – z czego się składają?

Projektowanie wiązarów dachowych to niezwykle ważne zadanie – w końcu to na projekcie opiera się cały proces, jakim jest budowa wiązarów dachowych. Tak więc projektowanie dachów drewnianych musi uwzględniać wszystkie elementy dachu. Z jakich elementów się więc składa? Oto kilka z nich!

Projektowanie wiązarów dachowych, a wieniec

Wieniec to ważny element, który stanowi podparcie dla powierzchni dachu. Za co dokładnie jest odpowiedzialny? Przede wszystkim za przenoszenie ciężaru i siły pomiędzy dachem budynku a ścianą. Właśnie dlatego projektowanie dachów drewnianych musi opierać się również na informacjach odnośnie elementów podparcia – czyli ścianach. Warto pamiętać, że wieniec musi znajdować się na wysokości stropu, aby zapewnić stabilność.

Budowa wiązarów dachowych kontra murłata

Co wspólnego ma budowa wiązarów dachowych z murłatą? Wbrew pozorom wiele, ponieważ to dzięki niej obciążenie jest dobrze rozłożone – między nośnymi elementami, na przykład murem a powierzchnią dachu. W dużym skrócie murłata to belka wykonana z drewna, która jest zamontowana w murach budynku.

budowa wiązarów dachowych

Projektowanie dachów drewnianych z zastrzałem

Usługa, jaką jest projektowanie dachów drewnianych, zawsze uwzględnia jeden element, jakim jest zastrzał. Jest to nic innego, jak drewniana belka, która wchodzi w skład więźby dachowej. Ten skośny element odpowiada za usztywnienie komponentów, które z kolei montowane są w pionie.

Kolejny element, czyli płatwie

Płatwie to elementy powierzchni dachowej, które przenoszą obciążenie między krokwiami (pochyła belka, podstawa płatwi) a poszyciem (przymocowanym do krokwi). Wyróżniamy płatwie kalenicowe, stopowe oraz pośrednie.

Z taką skondensowaną wiedzą już nic Cię nie zaskoczy! Pamiętaj jednak, że to właśnie specjaliści powinni zająć się budową zarówno Twojego dachu, jak i całego domu. Samodzielne działania nie tylko mogą wyjść niekorzystnie pod kątem estetycznym, ale również mogą być niebezpieczne.

Więcej na temat projektowania i budowy dachów drewnianych znajdziesz na stronie https://prodrew.pl/projektowanie-i-budowa-wiezb-dachowych.php.

Next Post

Przekładnie mechaniczne dla przemysłu

pon. sie 2 , 2021
Przekładnie mechaniczne obecne znajdują się w każdym zakładzie przemysłowym. Są niewielkich rozmiarów, ale bez nich branża przemysłowa nie istnieje. Jeśli nie wiesz jaki typ przekładni mechanicznej wybrać przeczytaj poniższy artykuł.
przekładnia mechaniczna

Może też Cię zainteresować