Najbardziej znana budowla Europy wykonana z konstrukcji stalowych

Konstrukcje stalowe to wciąż popularny sposób budowania. Wszystko dlatego, że jest to stosunkowo tania alternatywa. Wykonanie konstrukcji stalowych co prawda zajmuje nieco więcej czasu, jednakże szybka możliwość ich złożenia i stworzenia czegoś wyjątkowego, sprawia, że wciąż wzrasta zainteresowanie tym sposobem budowania. W poniższym artykule dowiecie się nieco więcej o najbardziej znanej budowli, która została wykonana z konstrukcji stalowych.

Paryż – miasto miłości

Mowa oczywiście o symbolu francuskiej stolicy. Chodzi oczywiście o jedną z najpopularniejszych wieży, a mianowicie o Wieżę Eiffla. Wieża Eiffla to najwyższa budowla w Paryżu. Jeśli chodzi o jej wysokość na tle całego kraju, to plasuje się ona na piątym miejscu. Budowla ta znajduje się w zachodniej części miasta, nad rzeką Sekwaną. Wieża Eiffla powstała specjalnie na wystawę światową, która zorganizowana była w stolicy Francji w 1889 roku. Wystawa ta miała upamiętnić 100 rocznicę rewolucji francuskiej.

Dlaczego akurat wykorzystano konstrukcje stalowe?

Przede wszystkim projekt Gustava Eiffela miał na celu podkreślić walory stali, kompletnie wbrew akademizmowi XIX wieku, który twierdził, iż stal to bardzo prosty materiał budowlany. Gustav Eiffel miał niejednokrotnie do czynienia z wykonaniem konstrukcji stalowych, ponieważ posiadał bogate doświadczenie związane między innymi z budową stalowych mostów kolejowych. Budowla miała zostać rozebrana już po 20 latach, jednak sam konstruktor nie chciał, aby tak się stało. W końcu włożył w to wiele serca i czasu. Dlatego też, aby nie dopuścić do jej rozebrania założył na wieży laboratorium meteorologiczne oraz aerodynamiczne. To właśnie wieża Eiffla dzień przed rozpoczęciem I wojny światowej stała się obiektem militarnym, dzięki łączności stolicy Francji z granicą niemiecką.

Budowla jest aktualnie symbolem Paryża, ale i również całej Francji. Co roku wiele milionów osób odwiedza Paryż, aby móc wjechać na Wieżę Eiffla i podziwiać piękną panoramę tego miasta.

Next Post

Jak wybrać specjalistyczny sprzęt do sprzątania?

czw. paź 4 , 2018
Każda firma sprzątająca rozpoczynająca swoją działalność musi zainwestować w solidny sprzęt sprzątający. Przyszły czasy w których mop, czy miotła stają się mało użyteczne, tym bardziej jeśli chodzi o specjalistyczne usługi porządkowe.

Może też Cię zainteresować