Kompendium wiedzy o windach: normy, cena i nie tylko

Windy to przydatne urządzenia i to nie tylko dla osób z niepełnosprawnością lub seniorów. Dzisiejszy wpis poświęcimy w całości właśnie tym urządzeniom, więc jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie jest ich zastosowanie, ile kosztują czy jakie normy muszą spełnić, to koniecznie przeczytaj ten tekst.

Windy nie tylko dla niepełnosprawnych

Winda to urządzenie przeznaczone dla wszystkich. Oczywiście, w budynkach użyteczności publicznej, takich jak urzędy, uniwersytety czy muzea, windy montowane są głównie z myślą o osobach niepełnosprawnych, ale tak naprawdę może z nich korzystać każdy. W blokach chętnie z windy korzystają też mieszkańcy poruszający się o kulach, osoby starsze, czy rodziny z dziećmi w wózkach.

Gdzie warto zamontować windę?

W każdym miejscu, w którym jest kilka kondygnacji bądź w miejscach, w których zastosowanie pochylni przy różnicy poziomów nie jest racjonalnym wyborem, ponieważ podjazd będzie zbyt długi.

Co więcej, instalacja windy jest wymogiem określonym przepisami. W paragrafie 54 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (tekst jednolity, Dz.Us. 2019 poz. 1065) możemy przeczytać w ust 1., że w dźwig osobowy należy wyposażyć:

„budynek użyteczności publicznej, budynek mieszkalny wielorodzinny, budynek zamieszkania zbiorowego, z wyłączeniem budynków zamieszkania zbiorowego na terenach zamkniętych, oraz każdy inny budynek mający najwyższą kondygnację z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt więcej niż 50 osób, w których różnica poziomów posadzek pomiędzy pierwszą a najwyższą kondygnacją nadziemną, niestanowiącą drugiego poziomu w mieszkaniu dwupoziomowym, przekracza 9,5 m, a także mający dwie lub więcej kondygnacji nadziemnych budynek opieki zdrowotnej i budynek opieki społecznej”.

Na jakiej zasadzie działa winda?

Winda fachowo nazywana jest dźwigiem osobowym i najprościej mówiąc, służy do swobodnej komunikacji pionowej. Na rynku dostępne są także różnego rodzaju podnośniki, w tym schodowe, pionowe z szybem oraz bez niego. Warto przy tym zaznaczyć, że budynki użyteczności publicznej nie są odpowiednim miejscem do zamontowania podnośników. W takich przypadkach lepszym rozwiązaniem będzie właśnie winda.

Na trochę innej zasadzie działają windy DSC (Destination Control System), które popularne są w biurowcach. Korzystanie z windy, dzięki temu systemowi jest jeszcze szybsze. Przed wejściem do kabiny wybiera się numer piętra, a system samodzielnie decyduje, którą windę przydzielić.

W co powinna być wyposażona winda?

To, jak powinna wyglądać winda, określa paragraf 193 ww. Rozporządzenia Ministra Infrastruktury. Zgodnie z nim „kabina dźwigu osobowego dostępna dla osób niepełnosprawnych powinna mieć szerokość co najmniej 1,1 m i długość 1,4 m, poręcze na wysokości 0,9 m oraz tablicę przyzywową na wysokości od 0,8 m do 1,2 m w odległości nie mniejszej niż 0,5 m od naroża kabiny z dodatkowym oznakowaniem dla osób niewidomych i informacją głosową”.

W praktyce wielkość kabiny zależna jest od różnych czynników. Wśród nich można wymienić położenie drzwi na krótszej bądź dłuższej ścianie kabiny, liczbę drzwi, ich rozmieszczenie, a nawet odległość drzwi od narożnika kabiny. Trzeba mieć tu na uwadze to, że więcej miejsca jest potrzebne w kabinach, w których koniecznie będzie obrócenie wózka, ponieważ ma ona dwie pary drzwi

Cena windy

Wszystko zależy od ilości kondygnacji, czy parametrów windy. Trzeba jednak przyjąć, że ceny zaczynają się od 150 tys. złotych.

Dowiedz się więcej o windach dla niepełnosprawnych i ich cenach. Odwiedź: https://www.windydlaniepelnosprawnych.com.pl/winda-dla-niepelnosprawnych-cena

Next Post

Zadbaj o nawodnieniem latem

śr. lip 1 , 2020
Lato to trudny czas dla naszego organizmu. Narażony jest na szkodliwe działanie promieni słonecznych, a także na wysoką temperaturę. Może to spowodować odwodnienie organizmu, dlatego tak ważne jest regularne picie wody.  Jak jeszcze możemy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu? Zapraszamy do artykułu!

Może też Cię zainteresować