Zastosowanie teleskopowych wózków widłowych

Teleskopowe wózki widłowe to wielofunkcyjny sprzęt, który sprosta wielu zadaniom. Nic więc dziwnego, że jest tak chętnie wybierany, a korzysta się z niego w wielu branżach. W jakich zadaniach sprawdzi się ten rodzaj wózka widłowego? Jeśli chcesz się tego dowiedzieć, zachęcamy do przeczytania naszego tekstu.

teleskopowe wózki widłowe

 

Klasyfikacja wózków widłowych

Co ciekawe, teleskopowe wózki widłowehttps://kmm.info.pl/produkty/wozki-widlowe/ – są umownie klasyfikowane do wózków widłowych, choć niewiele je łączy z osprzętem, jakim są widły. W języku branżowym przyjęło się jednak, by używać nazwy wózki widłowe lub wózki podnośnikowe jezdniowe. W rzeczywistości profesjonalny sprzęt klasyfikuje się jako ładowarki lub podnośniki teleskopowe.

Parę słów o budowie

Teleskopowy wózek widłowy ma dość charakterystyczną budowę, więc trudno go pomylić z inną maszyną. Sprzęt wyposażony jest w napęd na 4 koła i, oczywiście, rozsuwany teleskopowy wysięgnik. Warto dodać, że sporą wydajność zawdzięcza przede wszystkim silnikowi spalinowemu, w który jest wyposażony.

W zależności od typu i modelu pojazdu wózki teleskopowe mogą różnić się budową.

Zastosowanie

Gdzie w takim razie wykorzystywane są teleskopowe wózki widłowe? 3 główne branże to przemysł, budownictwo i rolnictwo, choć warto tutaj podkreślić, że to nie jedyne dziedziny, w których korzysta się z tego sprzętu.

budowa teleskopowego wózka widłowegoPrzemysł – w tej branży przede wszystkim teleskopowe wózki widłowe wykorzystuje się do wymagających prac. Sprawdzają się w takich miejscach, jak:

 • porty lotnicze i morskie – tutaj teleskopowe wózki widłowe przydatne są przy rozładunku i załadunku towarów o sporych gabarytach. Są też niezwykle przydatne przy codziennych pracach, m.in. pomagają utrzymać rękawy lotnicze, czy nawet korzysta się z nich przy holowaniu samolotu;
 • armia – dzięki nim możliwy jest sprawny transport bliski, który dostosowany jest do potrzeb logistyki wojskowej;
 • przemysł drzewny – wózki teleskopowe często wykorzystywane są w tartakach. Dzięki nim można transportować i bezpiecznie manipulować pniami lub deskami.

Budownictwo – to branża, w której najchętniej wykorzystywane są teleskopowe wózki widłowe. To niezbędne urządzenia:

 • w pracach dekarskich,
 • w pracach elewacyjnych,
 • w pracach izolacyjnych,
 • przy konstrukcjach metalowych i szkieletowych,
 • w transporcie i przy unoszeniu ładunków o sporym gabarycie,
 • w pracach związanych z usuwaniem gruzu.

Rolnictwo – tutaj wózki potrzebne są m.in. do:

 • prac związanych z uprawą zbóż – to chętnie wybierany sprzęt do transportowania i magazynowania plonów;
 • hodowli zwierząt – używa się ich zarówno przy pracach porządkowych, jak i podczas karmienia zwierząt.

 

Next Post

Koła zębate w przemyśle - ich wpływ i zastosowanie

czw. lut 6 , 2020
Wprowadzenie do produkcji koła łańcuchowego bez dwóch zdań zrewolucjonizowało przemysł – szybkość i jakość świadczonych usług. Koła te stanowią element przekładni łańcuchowej, która wprowadza maszynę w ruch, jest jej elementem napędowym. Nie bez powodu mówi się, że koło jest jednym z najważniejszych wynalazków ludzkości. Dzięki temu człowiekowi odjęto sporą część […]
Koło łańcuchowe

Może też Cię zainteresować