Nowoczesny system podgrzewania wody – zasada działania i zalety wykorzystania

Moda na ekologię sprawiła, że ludzie poszukują wciąż nowych systemów grzewczych, instalacji dzięki którym mogą zaoszczędzić na podgrzewaniu wody czy energii elektrycznej. Dość często w domostwach zainstalowane są kolektory słoneczne i nowoczesne bojlery solarne, które usprawniają system grzewczy.

Słoneczny system podgrzewania wody lub powszechnie określana technologia solarna wykorzystuje darmową, odnawialną energię słoneczną do podgrzewania wody w każdym domostwie. Z roku na rok technologia staje się coraz bardziej skuteczna, bardziej popularna i tańsza, przez co coraz więcej Polaków decyduje się na odnawialne systemy ogrzewania wody.

Jak działa system solarny?

Słoneczne systemy podgrzewania wody lub „bojlery solarne” wykorzystują wolne ciepło ze słońca do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Panele słoneczne działają poprzez pochłanianie światła słonecznego w konsekwencji czego wytwarzając energię prądu stałego a kolejno przetwarzają na użyteczną energię prądu przemiennego. Cała energia przepływa następnie przez domowy panel elektryczny i jest odpowiednio rozdzielana.

 

Zalety słonecznego podgrzewania wody

  • Taki system zapewnia do 70% ciepłej wody w gospodarstwie domowym za pomocą darmowej energii ze słońca
  • Mamy dostęp do ciepłej wody przez cały rok, bowiem system ten działa stale bez względu na sezon.
  • Bojlery solarne to urządzenie na tyle innowacyjne że pomagają obniżyć roczne rachunki za energię.
  • Mamy wpływ na ekologię bowiem w przypadku instalacji solarów występuje niższy ślad węglowy. Jest to odnawialny system grzewczy, który może zmniejszyć emisję dwutlenku węgla.
  • Oprócz początkowego kosztu instalacji i niewielkiej konserwacji, nie ma żadnych kosztów dodatkowych – mamy więc w pełni darmową energię.
  • Nadmiar energii elektrycznej wytwarzanej przez panele słoneczne jest doprowadzany do sieci elektrycznej

Na stronie Chelchowski.pl  znajdziesz ciekawe informacje dotyczące montażu systemów grzewczych, bojlerów solarnych. Warto się z nimi zaznajomić tuż przed instalacją systemów odnawialnych.