Przekładnie ślimakowe – rodzaje

Przekładnie ślimakowe to przekładnie mechaniczne, które na tle pozostałych wyróżniają się nietypową budową i swoją funkcjonalnością. Przekładnie ślimakowe, podobnie jak inne przekładnie mechaniczne to układy kół zębatych oraz, nieobligatoryjnie, łańcuchów i taśm wykorzystywane w wielu urządzeniach a także maszynach. Przekładnie ślimakowe są spotykane w najróżniejszych branżach.

Przekładnie ślimakowe – budowa i działanie

Przekładnie ślimakowe zbudowane są z dwóch elementów umieszczonych względem siebie w prostopadłych osiach i dwóch różnych płaszczyznach.
Na przekładnie ślimakowe składają się:

  • ślimacznica, znana również jako koło ślimakowe, będąca kołem zębatym o wklęsłych, względem przekroju wzdłużnego, zębach śrubowych,
  • ślimaka , który jest wirnikiem śrubowym zakończonym gwintem trapezowym.

Przeniesienie napędu w przekładniach ślimakowych odbywa się przy wykorzystaniu siły tarcia – zależnie jednak od tego, czy ślimacznica, czy ślimak są elementem napędzającym układ przekładnia jest zwalniająca lub przyspieszającą.

Przekładnie ślimakowe – rodzaje

Przekładnie ślimakowe zwalniające (reduktory) charakteryzuje mniejsza liczba zębów ślimaka w porównaniu do liczby zębów ślimacznicy – na odwrót proporcje mają się w przypadku multiplikatorów (przekładni przyspieszających). Rozróżnia się również przekładnie ślimakowe prawe i lewe co jest uzależnione od kierunku skrętów zwojów ślimaka. W zależności od budowy ślimacznicy oraz ślimaka wskazuje się:

  • przekładnie ślimakowe walcowe (lub zwykłe), kiedy ślimacznica ma wieniec wklęsły,
  • przekładnie ślimakowe globoidalne, w sytuacji, w której to ślimak jest wklęsły.

Przekładnie ślimakowe – rodzaje i ich przeznaczenie

W zależności od przeznaczenia można wyszczególnić przekładnie ślimakowe napędowe oraz przekładnie podziału. Przekładnie napędowe przenoszą moc a jednocześnie zmieniają liczbę obrotów całego układu natomiast przekładnie ślimakowe podziałowe mają za zadanie zapewnić żądaną dokładność podziału. Przekładnie podziałowe, podobnie jak napędowe mogą przenosić moc jednak jest to uzależnione od wymagań stawianych dokładności podziału (jest to parametr nazywany dokładnością kinematyczną przekładni).

Przekładnie ślimakowe – charakterystyka

Przekładnie ślimakowe to układy znajdujące swoje zastosowanie w wielu urządzeniach. Jest to zasługa ogromnej trwałości – przekładnie ślimakowe produkcji STM Polska cechują utwardzane, hartowane i szlifowane ślimaki, które zapewniają jak największy kontakt powierzchni ślimaka i ślimacznicy.

Next Post

Palenie kawy - czym jest i co warto o nim wiedzieć?

pt. maj 21 , 2021
Zanim kawa trafi na sklepowe półki i w efekcie do naszych domów, a następnie filiżanek, przechodzi długą drogę. Jednym z procesów, którym jest poddawana, jest proces palenia. Ma on duże znaczenie, jeśli chodzi o przyszły smak i aromat kawy. Dlaczego jeszcze jest tak ważny? Jak wygląda palenie kawy? Co warto […]

Może też Cię zainteresować