Czy prostokątny kanał wentylacyjny jest lepszy od okrągłego?

Stało się. Budowa systemu wentylacji dobiega końca. Wchodzisz do budynku, patrzysz na różnego rodzaju kształtki wentylacyjne i kanały zastanawiając się, czy one właściwie musiały być prostokątne? Dlaczego nie wykorzystać okrągłych kanałów? Które są lepsze?

Wszystko rozbija się o koszty produkcji. Aby stworzyć dobrej jakości kanał prostokątny potrzeba więcej czasu niż w przypadku kanałów okrągłych. Jeśli dodamy do tego spore rozmiary, czas jeszcze bardziej wzrasta (taki kanał trzeba dodatkowo usztywnić). A zatem, jeżeli przykładowo weźmiemy kanał prostokątnych 550×550 mm o długości 2 metrów VS zwykły kanał rurowy o średnicy 600 mm, to czas produkcji pierwszego segmentu wyniesie około 15 minut. Dla porównania, kanałów rurowych w tym czasie można byłoby wyprodukować aż 50 metrów.

Kolejną kwestią istotną do poruszenia jest sam budynek. Kanały prostokątne mają dużo większe możliwości adaptacyjne. Zauważmy, że kanał okrągły zajmuje więcej miejsca (nie wciśniemy już niczego w pustą przestrzeń, która pozostanie wpisana w „prostokąt”).

Niemniej – dla uczciwośći – podkreślić należy, że montaż kanałów okrągłych jest nieco łatwiejszy. Taka rura jest 20% lżejsza niż kanał prostokątny. Pytanie tyllko, czy tak bardzo zależy nam na wadze kanału? Nie ma to wielkiego znaczenia, bo przecież raz powieszony kanał wentylacyjny wraz z kształtkami wisi sobie bezpiecznie i nie potrzeba go przenosić z miejsca na miejsce.

Kwestie transportu kanałów wentylacyjnych

Kolejną sprawą jest kwestia składowania gotowych kanałów i kształtek. Gdy mamy do czynienia z prefabrykatami prostokątnymi, możemy „upchać” więcej elementów w metrze sześciennym. Nie będzie pustych przestrzeni powstających przy składowaniu kanałów okrągłych. Tak czy owak podkreślić należy, że takie kształtki i kanały są nieekonomiczne w transporcie, gdyż same w sobie składają się głównie z powietrza. Możemy ten problem trochę zoptymalizować, wkładając mniejsze kształtki do większych,niemniej tak czy siak materiał jest wyjątkowo niegodny przewożenia.

Podsumowując: to, czy użyjemy kanałów wentylacyjnych okrągłych czy prostokątnych zależy w głównej mierzy od architektury budynku. Jeżeli budynek nie umożliwia zastosowania innych kształtek i kanałów niż tych prostokątnych – nie mam się nad czym zastanawiać.

Kształtki i kanały prostokątne znajdziesz na stronie https://www.thermo.com.pl/instalacja-wewnetrzna-prostokatna

Next Post

Ile kosztuje rower elektryczny? Jak działa? Sprawdź podstawowe informacje

czw. kwi 23 , 2020
Rower elektryczny jest doskonałą alternatywą dla klasycznego roweru. W przeciwieństwie do niego jest napędzany energią elektryczną, dzięki czemu jest doskonałym wyborem dla osób, które chcą poprawić swoją kondycję i zdrowie. W jaki sposób działa ten rower? Ile kosztuje rower elektryczny? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego tekstu. Zachęcamy do czytania!
Ile kosztuje rower elektryczny

Może też Cię zainteresować