Jak skutecznie rekrutować pracowników?

Każdemu pracodawcy, niezależnie od tego, w jakiej branży działa, zależy na tym, by pozyskiwać pracowników, którzy będą posiadali nie tylko odpowiednie kwalifikacje na dane stanowisko, ale także potencjał, który będzie można rozwijać i umiejętnie wykorzystywać. Istotna jest także lojalność wobec firmy.

 hr

Skutki nieefektywnej rekrutacji

Rekrutowanie pracowników nie jest jest jednak procesem łatwym – nierzadko okazuje się, że świetnie zapowiadający się kandydat nie spełnia oczekiwań, które wzbudził, co wiąże się z rozczarowaniem. Cały proces rekrutacji wymaga czasu i pieniędzy (kosztują zarówno przedłużające się poszukiwania pracownika, jak i zatrudnienie osoby nieefektywnej lub po prostu nieodpowiedniej), dlatego też celem każdego rekrutera jest skuteczne i efektywne prowadzenie procesów rekrutacyjnych i pozyskiwanie w nich pracowników, którzy nie tylko zrobią dobre wrażenie, ale przede wszystkim sprawdzą się na danym stanowisku.

Nie oszukujmy się – bardzo często zatrudnienie nieodpowiedniej osoby nie jest jej winą. Dużą odpowiedzialność za to ponosi właśnie rekruter, który w którymś momencie procesu rekrutacji popełnił błąd, np. stosując nieskuteczne procedury doboru bądź decydując się na nieodpowiednią metodę.

szkolenia dla HR

Rekruterze, podnieś swoje kwalifikacje! Szkolenia dla HR

Rekrutacja to sztuka o ogromnym znaczeniu. To, jak prowadzony jest proces rekrutacyjny, ma ogromne znaczenie – zarówno dla firmy, która w jego efekcie ma pozyskać pracownika, jak i dla kandydatów na stanowisko biorących w nim udział. Jeśli na którymkolwiek etapie kandydat zostanie źle potraktowany, istnieje duże ryzyko, że nie tylko nie będzie chciał brać udziału w kolejnych rekrutacjach do firmy, ale też będzie odradzał to innym ze swojego otoczenia, a często też na forach internetowych dla poszukujących pracy. W rezultacie – firma traci szansę na pozyskanie specjalisty w swojej dziedzinie. Z kolei dobór odpowiednich metod pozwala na jak najlepsze zweryfikowanie, czy dany kandydat jest odpowiednią osobą na stanowisko potrzebujące obsady.

Co rekruter, to inny styl pracy, każdy jednak powinien dbać o poszerzanie swoich kompetencji, poznawanie nowych metod i innych spojrzeń na procesy rekrutacyjne poprzez szkolenia dla HR. Te szkolenia, których tematyką jest dobór personelu pozwalają m.in. nauczyć się oraz pogłębić umiejętności trafnego doboru metod i oceny ich użyteczności oraz skuteczności, a także prowadzenia wywiadu epizodycznego, który pozwala na pozyskanie cennych informacji o kandydacie. Oczywiście HR to nie tylko rekrutacja, dlatego też i szkolenia dla HR nie dotyczą tylko tematów z nią związanych, niemniej jednak pracownicy tego działu powinni dbać o swój rozwój i brać w nich udział.

Next Post

Fujifilm X100F - aparat uniwersalny

pt. lut 9 , 2018
Ludzie szukają w swoim życiu środków do wyrażenia siebie. Mogą być one bardzo różne od siebie. Od malarstwa, przez programowanie, po sport. Wiele osób taką przestrzeń, w której mogą się wyrazić znajduje w fotografii. To dosyć popularne hobby, a dla niektórych także sposób na życie i utrzymanie. Fotografia może przybierać […]

Może też Cię zainteresować