Białystok i Podlasie – dlaczego warto odwiedzić ten region?

Białystok wraz z Podlasiem w ostatnich latach staje się coraz modniejszy wśród turystów. I nie tylko chodzi tu o turystów z Polski, ale także z zagranicy. Wyjątkowe okoliczności przyrody, niepowtarzalne zabytki oraz klimat sprawia, że Podlasie i Białystok zyskują coraz mocniejsza pozycje na turystycznej mapie Polski. Z pewnością Białystok jest jednym z najbardziej urokliwych miast położonych na wschodzie Polski.

Ciekawe dzieje Białegostoku.

Białystok

Powstanie Białegostoku datuje się na sam koniec XIV wiek, czyli jeszcze czasy śreniowiecza. Z tego okresu pochodzą pierwsze wzmianki o mieście. Niemniej jednak największy rozkwit miast przeżywło w czasch, gdy było pod panowaniem rodu Branickich (od końca XVII wieku), aż do pierwszego rozbioru Polski. Wtedy też powstały najcenniejsze zabytki, które obecnie nadal można podziwiać w Białymstoku. Należą do nich m.in.: Zespół Pałacowo Parkowy Branickich, Ratusz Białostocki czy Stary Kościół Farny (więcej o zabytkach znajdziesz tutaj). Ponadto spacerując po mieście, a w szczególności zabytkowego rynku Kościuszki, można podziwiać zabytki pochodzące z różnych okresów i reprezentujące różnorodne style architektoniczne: gotycki, barokowy czy klasycystyczny. Mówiąc o Białymstoku nie sposób zapomnieć także o jego wielokulturowości, na która miało wpływ położenie geograficzne, a także dzieje miasta. W Białymstoku od wieków żyją osoby różnego wyznania, kultur i narodowości – Litewskiej, Białoruskiej oraz Rosyjskie.

Podlasie – cuda natury na każdym kroku

Poza Białymstokiem Podlasie zachwyca wyjątkowymi okolicznościami przyrody. Na obszarze tego województwa znajdują się trzy parki narodowe oraz osławiona Puszcza Białowieska bedąca na liście UNESCO. Stanowi ona jeden z ostatnich fragmentów nizinnego lasu pierwotnego w Europie. Znajduje się tam także największa populacja żubra na świecie. Ponadto jest dom wielu zagrożonych i unikatowych gatunków. Zwiedzając Region warto posiadać samochód, aby móc dojechać w prosty sposób we wszystkie wyjątkowe miejsca. Dla osób bez własnego auta bardzo ciekawą alternatywą są wypożyczalnie samochodów w Białymstoku, których jest całkiem sporo. Należ do nich m.in. wypożyczalnia Car For You zajmująca się wynajmowaniem samochodów w wielu innych miastach Polski.

puszcza Białowieska
Puszcza Białowieska

Zakończenie.

Podlasie i Białystok to bez wątpienia miejsce o swoim niepowtarzalnym klimacie. Pomimo tego, że stają się coraz bardziej popularne wśród turystów, to nadal sa tak jakby na uboczu komercyjnej turystyki, dlatego są idealna propozycją dla osób, które pragną odetchnąć od wielkomiejskiego zgiełku.