Ogrody botaniczne to niezwykłe miejsca. Odwiedza je mnóstwo osób, aby miło spędzić kilka godzin przechadzając się uroczymi alejkami, by podziwiać rośliny pochodzące z najróżniejszych krajów świata, nacieszyć się ich pięknem, żywymi kolorami, interesującymi zapachami czy niecodziennymi kształtami. W poniższym artykule prezentujemy Królewski Ogród w Londynie, najstarszy na świecie ogród w Padwie oraz niezwykłe miejsce na Maderze!
Królewskie Ogrody
W południowo-zachodniej części Londynu znajdują się Królewskie Ogrody Kew Gardens, posiadające największą na świecie kolekcję roślin. Kolekcja ta składa się z ponad 30 tysięcy różnorodnych gatunków (porównując – w Berlinie znajduje się ich około 22 tysiące). natomiast w herbarium zgromadzono ponad 7 milionów okazów roślinnych. Dzięki tym imponującym liczbom, Królewskie Ogrody znalazły się na liście dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. Co ciekawe, bogatą kolekcję można podziwiać z 200 metrowego chodnika, który znajduje się ponad koronami drzew na 18 metrze wysokości! Na terenie ogrodu znajduje się również Alpinarium, Cieplarnia, Oranżerie, Palmiarnia, Nimfarium z wielkim stawem z mnóstwem lilii wodnych, a także tunelami, mostkami czy kładkami, które pozwalają w wyjątkowy sposób przespacerować się po tym budynku. Duże wrażenie sprawiają również interesujące elementy architektoniczne.
Najstarszy ogród na świecie
Najstarszym ogrodem botanicznym na świecie jest (a przynajmniej za taki jest uznawany) Włoski Ogród w Padwie, niedaleko Wenecji. Miejsce to powstało w 1545 roku. Znajduje się w nim roślinność pochodząca z krajów, które w jakiś sposób – polityczny czy handlowy – były związane z Republiką Wenecką. Obecnie znajduje się tam pokaźna kolekcja. Zdecydowanie warto odwiedzić szklarnię z Palmą Goethe’go, którą posadzono w 1585 roku. Zachwyt wzbudzają również miłorząb japoński i magnolia wielkokwiatowa, które “rezydentują” w Padwie od XVIII wieku. Ogród ten posiada geometryczny układ, a rośliny są pogrupowane według ich podstawowych cech. Można tu obejrzeć rośliny lecznicze, owadożerne, trujące, bardzo rzadkie okazu z Wenecji Euganejskiej czy rośliny, które sprowadzono do Włoch, jak na przykład słonecznik, jaśmin, szałwia, bazylia czy tymianek, a także rośliny pochodzące z krajów Śródziemnomorskich oraz kolekcję roślinności alpejskiej, tropikalnej, mnóstwo sukulentów, roślin słodkowodnych a nawet ogród skalny.
Ogród nad Morzem Atlantyckim
Ogród Botaniczny na Maderze znajduje się niedaleko Funchal, pomiędzy przepiękną panoramą gór oraz rozciągającym się aż po horyzont Oceanem Atlantyckim. Można podziwiać tu około 2 tysięcy roślin, które są uprawiane w klimacie tropikalnym oraz podzwrotnikowym – są to rośliny pochodzące z Madery, ale także i innych wysp Atlantyckich. Znajdują się tu niezwykły gaj, ogrody tropikalne, pełne wyśmienicie pachnącego mango, papai, awokado lub kawy. Cały ogród składa się z 5 części, jedna z nich to Park Papug, w którym przebywają Ary.
Nic nie zastąpi nam doznań, jakie można doświadczyć wyłącznie podczas zwiedzania przepięknych ogrodów botanicznych rozsianych po całej Europie. Jednak jeśli chcemy choć w minimalnym stopniu stworzyć coś podobnego w swoim domu, powinniśmy się zdecydować na ogrody zimowe. Nowoczesne ogrody zimowe całoroczne można przekształcić oranżerię, a w niej umieścić ulubione i nawet najbardziej egzotyczne rośliny. Jeśli myślisz o takim rozwiązaniu, koniecznie zajrzyj na: http://www.ogrodyzimowe-expert.pl/.