<p lang=”pl-PL”>Armatura przemysłowa stanowi jedną z ciekawiej rozwijających się branż w gospodarce. Jeśli chodzi o ich kluczową część – zawory – rynek tego typu obecnie stanowi rynek niezwykle szeroki, obejmujący swym zakresem wiele, bardzo mocno rozwijających się producentów. Jakie zawory są najbardziej popularne? Skąd ta popularność się bierze?
Oczywistym jest, że w przypadku zaworów, to, jaki z nich wybierzemy, bezpośrednio wynika z tego, jaki rodzaj armatury, czy też jaki konkretnie układ mamy w takie zawory wyposażyć. W poniższym tekście postaramy się dla Państwa opisać, jakie są najpopularniejsze zawory, tak aby była jasność, o czym mówimy, gdy poruszany jest temat zaworów o charakterze przemysłowym.
Jakie zawory są mi potrzebne?
To pytanie, na które ciężko udzielić jednej odpowiedzi. Generalnie rodzaj zaworu zależy od funkcji, w jakiej zamierzamy go wykorzystywać – stąd każdy zawór będzie odpowiadał za zupełnie inne zadania. Jak to wygląda w praktyce? Otóż zawory regulujące, jak sama nazwa wskazuje, będą odpowiadać, za regulowanie przepływu danego medium w całym układzie. Co to oznacza w praktyce? Na przykładzie wody możemy sobie wyobrazić, że zawór regulujący decyduje, ile wody przepłynie przez układ za konkretny zawór. Tym samym zawór regulujący reguluje jej ciśnienie w dalszej części układu.
Co w przypadku zaworów zamykających? Tutaj zadanie jest dużo prostsze. Zasadniczo, zawory zamykające, to ten rodzaj zaworów, który posiada tylko dwie pozycje – pozycję otwarcia oraz pozycję zamknięcia. W przypadku tej pierwszej – medium regulowane przez zawór swobodnie przepływa przez cały układ. W tej drugiej opcji, gdy zawór jest zamknięty, układ nie pozwala na dalszy przesył medium w ogóle. Woda z poprzedniego akapitu nie przedostaje się więc poza taki zawór w ogóle – bez możliwości regulacji jej ciśnienia.
Co z zaworami rozdzielczymi? Ten rodzaj zaworów służy do przekazywania medium do różnych gałęzi układu. Ogólnie sprawdzają się one w bardziej skomplikowanych sieciach – zawory rozdzielcze, czy rozdzielające, w zależności od konkretnej pozycji, decydują do której części danej sieci, to medium dalej się dostanie. Używając wciąż przykładu wody, wyobraźmy sobie, że jest ona kierowana do jednej z dwóch części układu chłodniczego, a to, która to jest część, decyduje się właśnie poprzez odpowiednie ustawienie zaworu rozdzielczego.
Istnieją jeszcze dwa rodzaje zaworów. Pierwszy z nich, zawór bezpieczeństwa – jak sama nazwa wskazuje odpowiada za zachowanie bezpieczenego przekazywania medium w całym układzie. Jeśli coś jest nie tak (na przykład w układzie jest za duże ciśnienie) zawór jest automatycznie zamykany. Mamy jeszcze zawory zwrotne, których celem zapewniania przepływu (podobnie jak w zaworach zamykających) natomiast odbywa się to wyłącznie w jednym kierunku.