Wykorzystanie wentylatorów promieniowych w przemyśle

Wentylatory promieniowe są jednymi z najczęściej wykorzystywanych wentylatorów w przemyśle. Dotyczy to zarówno instalacji znajdujących się w naszym kraju, jak i na świecie.

Wentylatory promieniowe – klasyfikacja

W dziale wentylatorów promieniowych możemy wyróżnić wentylatory promieniowe niskociśnieniowe, wentylatory promieniowe średnoociśnieniowe, jak również wentylatory promieniowe wysokociśnieniowe. Rodzaj użytego wentylatora zależy od warunków fizycznych i chemicznych panujących w danym miejscu.

Wentylatory niskociśnieniowe

Do najpopularniejszych wentylatorów należą właśnie wentylatory promieniowe niskociśnieniowe. Posiadają bardzo wytrzymały silnik, który pozwala im na pracę w trudnych warunkach. Charakteryzują się tym, że pracują w temperaturze do 80 stopni Celsjusza. Jeśli wentylator wyposażymy w dodatkowe elementy (np. odrzutnik ciepła), będzie mógł pracować w wyższych temperaturach. Temperaturę, w jakiej będzie działać urządzenie należy uwzględnić na etapie projektowania, tak by ewentualnie urządzenie mogło być wyposażone w elementy dodatkowe.

Gdzie wentylatory promieniowe pracują?

Wentylatory znajdują szerokie zastosowanie w halach produkcyjnych, obiektach handlowych. Są wykorzystywane między innymi w instalacjach służących do transportu czystego i bardzo lekko zabrudzonego powietrza.

Silnik i obudowa

Silnik wentylatora, a także obudowa wentylatora stanowią jego ważne części. Powinny być wykonane z materiałów wysokiej jakości. Zapewni to sprawne i bezawaryjne działanie sprzętu i całej instalacji. Warto zwrócić uwagę na fakt, że silniki tych urządzeń posiadają klasę izolacji F. Obudowa wentylatorów jest spiralna. Sprawia to, że jest mocna i wytrzymała. Standardowo obudowa jest spawana oraz malowana proszkowo.

Obudowa do zadań specjalnych

W miejscach o podwyższonej wilgotności oraz środowisku agresywnym nie możemy wykorzystać zwykłej obudowy. Stosuje się tu obudowę ze stali nierdzewnej. Jest ona jednocześnie kwasoodporna.

Next Post

Szkolenia PPOŻ

wt. mar 24 , 2020
Kiedy zostają zatrudnione nowe osoby do pracy w danym miejscu powinny one przejść odpowiednie kursy, chodzi oczywiście o BHP i PPOŻ – czyli szkolenie dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy oraz szkolenie przeciwpożarowe. Firma ma obowiązek zapewnić odpowiednie kursy ze względu na obecne prawo oraz wymóg zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim osobom. W […]

Może też Cię zainteresować