Wybieramy buty do tenisa na podstawie kształtu stopy!

Wybór najlepszych butów do tenisa nie jest prosty. Istnieje wiele marek oferujących buty do tenisa, takich jak Nike, Adidas, Asics czy Mizuno ale wybierając odpowiednie buty do tenisa, upewnij się, że odpowiednio stabilizujesz stopy. W przeciwnym razie zwiększysz ryzyko kontuzji. Aby określić, co składa się na dobre buty do tenisa, najlepiej ocenić trzy rzeczy: rodzaj stopy, styl gry i nawierzchnię kortu tenisowego.

Wybór butów do tenisa jest bardzo techniczny i skomplikowany, podobnie jak sama gra. Podobnie jak w przypadku wszystkich innych technik, niezbędne jest używanie odpowiedniego sprzętu do tenisa, ponieważ sport wymaga poruszania się do przodu, do tyłu i na boki, biegania szybko i wolno, a czasami wymaga ostrych ruchów. Łatwiej będzie, gdy Twoje buty będą wspierać Twoje stopy. Dlatego wybór odpowiednich butów do tenisa jest bardzo ważny dla samej gry!

Jaki jest Twój typ stopy?

Na wstępie musisz odpowiedzieć sobie na pytanie jaki jest twój rodzaj stopy. Ludzie mają różny kształt stopy, długość palców, wysokość podbicia i nierzadko, wady śródstopia. Niektóre osoby mają płaskostopie, a niektóre mają wysokie łuki. Możesz też nazwać je pronatorami lub supinatorami. Według jednego badania prawie 45% osób to pronatorzy, a 10% to supinatorzy. Możesz szybko sprawdzić typ stopy, obserwując wewnętrzną podeszwę buta. Jesteś pronatorem, jeśli wewnętrzna strona podeszwy buta zużywa się bardziej, a supinację, jeśli zewnętrzna strona wewnętrznej podeszwy buta zużywa się bardziej.

W przypadku płaskostopia – najpierw dotyka podłoża wewnętrzna krawędź pięty, a stopa toczy się do wewnątrz na łuku stopy. Nazywa się to również nadmierną pronacją lub upadłym łukiem. Tutaj nacisk całego ciała wywierany jest na piętę. Więc jeśli masz płaskostopie, zawsze wybieraj buty do tenisa, które mają wyjątkowe wsparcie pięty. W ten sposób Twoja pięta pozostanie spokojna podczas ostrego ruchu, a będziesz mógł grać w tenisa bez bólu.

Niektórzy ludzie mają wysokie podbicie. Kiedy mówimy o nim, zewnętrzna krawędź pięty najpierw dotyka podłoża, a Twoja stopa toczy się na zewnątrz na podbiciu. W przypadku stóp z niedostateczną pronacją potrzebujesz butów do tenisa, które mają większe podparcie łuku stopy. Możesz również użyć wkładki ortopedycznej, aby uzyskać dodatkową amortyzację. Zawsze staraj się preferować lekkie buty do tenisa.

Dobierz odpowiedni rozmiar

W teorii dobór rozmiaru jest sprawą oczywistą i wystarczy znać swoją długość stopy. W praktyce okazuje się, że najtrudniej jest właśnie poznać jej długość. Często podczas odrysowywania stopy zapomina się o tym, że powinna ona całkowicie dolegać do kartki papieru, na której to stopę odrysowujemy. Powinniśmy stać wtedy stabilnie na podłożu. Odrysowywanie stopy w powietrzu lub w pozycji pochylonej może zakrzywić rzeczywisty obrys stopy. Najlepiej jeśli przy odrysowywaniu poprosimy zatem o pomoc. Jeśli zmierzymy już długość stopy, to musimy uwzględnić zapas, jakiego potrzebujemy do swobodnego poruszania się stopy w obuwiu.

Next Post

Bluza medyczna damska - praktyczny element uniformu

śr. mar 2 , 2022
Odzież medyczna to codzienny strój dla pracowników szpitali i nie tylko. Zarówno państwowe jak i prywatne placówki korzystają ze specjalistycznej odzieży w tym z bluz medycznych. Czym kierować się przy wyborze męskich i damskich bluz medycznych? Poznaj kilka porad.
bluza medyczna lekarze

Może też Cię zainteresować