Odzież i obuwie robocze do pracy – podstawowy ekwipunek pracowniczy

W zależności od miejsca, w którym pracujemy wyróżniamy dwa rodzaje odzieży przeznaczonej do pracy, odzież robocza i odzież ochronna. Ubrania ochronne w przeciwieństwie do roboczych muszą posiadać odpowiednie certyfikaty. To samo dotyczy również obuwia, wyróżniamy obuwie bezpieczne i obuwie robocze.

Odzież robocza

Tego rodzaju odzież ma na celu zabezpieczyć przed czynnikami, które nie zagrażają życiu i zdrowiu pracowników. Często zastępuje się nimi swoje osobiste ubrania aby uniknąć zbrudzeniu i zniszczeniu. Odzież robocza, to także odzież reklamowa, która ma charakteryzować firmę np. różne pizzerie, lodziarnie, sklepy sieciowe, których pracownicy posiadają koszulki z logo firmy.
W niektórych zakładach pracy, gdy występuje taka konieczność można zauważyć odzież roboczą, która różni się od siebie w zależności od pory roku – odzież letnia lub zimowa.

robotnik

Do produkcji tego rodzaju odzieży stosuje się najczęściej materiały bawełniane, flanelę, polar itp.
Wpływ na wytrzymałość oraz komfort ma nie tylko rodzaj materiału, z którego wykonana jest odzież ale także gramatura materiału i technika szycia. Szeroki wybór na rynku odzieży roboczej sprawia, że pracodawca może zdecydować się na zakup tańszych lub droższych ubrań dla pracowników. Należy jednak wziąć pod uwagę, że decydując się na droższą odzież będzie ona wytrzymalsza oraz wyższej jakości, a pracownicy będą mogli korzystać z niej dłużej.

Odzież ochronna

Ochronna odzież ma na celu chronić pracowników przed czynnikami, które zagrażają życiu i zdrowiu. Kombinezon roboczy powinien zakrywać dokładnie całą powierzchnie ciała dzięki czemu ryzyko np. poparzenia lub wystąpienia trwałych zmian skórnych znacznie maleje. Ochronna odzież występuje między innymi w laboratoriach, oczyszczalniach ścieków, fabryki oraz w firmach produkujących różnego rodzaju kleje, farby i lakiery a także w branży medycznej oraz gastronomicznej, gdzie różni się nieco wykonaniem.

Obuwie robocze i ochronne

Obuwie robocze i ochronne również zaliczane jest do środków ochrony indywidualnej. Jednak aby obuwie te mogło pełnić odpowiednie funkcje ochronne musi być przede wszystkim wykonane z odpowiednich materiałów (w przypadku obuwia ochronnego dobrze sprawdza się poliuretan) nie bez znaczenia jest również podeszwa takiego obuwia. Ważne aby była ona antyprzebiciowa i antypoślizgowa. Jeśli chodzi o buty bezpieczne, bardzo ważne aby posiadały one odpowiednie certyfikaty. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że obuwie spełnia swoje zdanie w 100%. Jeśli pracujemy na stanowisku budowlańca, pracownika produkcyjnego, laboratoryjnego warto zaopatrzyć się w ochronne buty bezpieczne. Przykładowe modele certyfikowanego obuwia roboczego i ochronnego znajdziesz tutaj: https://www.ppo.pl/

Podsumowanie

Jak sami już zdążyliśmy zauważyć odzież ochronna i obuwie bezpiecznego bardzo ważne aby dobrać odpowiednio do wykonywanych czynności w pracy. Odzież robocza istotne, by była dopasowana w taki sposób, by nie krępowała ruchów, natomiast obuwie robocze powinno spełniać swoje funkcje ochronne i do tego być wygodne i komfortowe.

Next Post

Motywacja do pracy - co skłania pracowników do efektywnej pracy?

pon. sie 23 , 2021
Motywacja do pracy ma bardzo duże znaczenie dla osiągania dobrych efektów pracy. Wpływa na nią wiele czynników. Są to między innymi zarobki, warunki pracy, możliwość rozwoju czy też atmosfera w miejscu zatrudnienia. Co wpływa na motywację do pracy pracowników? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.  Możliwość rozwoju a motywacja do pracy […]

Może też Cię zainteresować