Przekładnie mechaniczne obecne znajdują się w każdym zakładzie przemysłowym. Są niewielkich rozmiarów, ale bez nich branża przemysłowa nie istnieje. Jeśli nie wiesz jaki typ przekładni mechanicznej wybrać przeczytaj poniższy artykuł.
Przekładnia mechaniczna – czemu służy?
Korzystanie z przekładni mechanicznych na trwałe unowocześniło branże przemysłową. Przekładnie mechaniczne stosowane są we wszystkich dziedzinach tej branży. Są to systemy dzięki którym istnieje możliwość wytworzenia mocy i przeniesienia energii na odległość. Przekładnia mechaniczna pozwala także na zmianę momentu obrotowego oraz kątowej prędkości. Większość tego typu mechanizmów daje również możliwość zmiany rodzaju i kierunku obrotowego ruchu. Przekładnie mechaniczne podzielić możemy na trzy najpopularniejsze rodzaje, a mianowicie przekładnie cierne, przekładnie cięgnowe oraz przekładnie zębate.
Przekładnia cierna
Przekładnia mechaniczna tego typu powoduje przeniesienie napędu za pomocą siły tarcia. Działa poprzez dwa elementy ruchome, które dociska się do siebie podczas pracy powodując połączenie cierne, czyli okresowe. Najczęściej wykonane są one z stali i gumy lub z stali i kompozytu. Z zalet przekładni ciernych możemy wymienić dużą elastyczność i to, że mogą one pełnić funkcję sprzęgła poślizgowego. Największą ich wada jest szybkie ścieranie się powierzchni ciernych, co może powodować możliwość powstawania szkodliwych poślizgów.
Przekładnia cięgnowa
Tego typu mechanizmy zawierają specjalne cięgno, dzięki któremu poszczególne części mechanizmu mogą działać z sobą na odległość, nawet do 15 metrów. Ruch obrotowy powoduje siła tarcia między cięgnem, a kołem. Przekładnie cięgnowe dzielą się na kilka rodzajów. Najbardziej popularne z nich to przekładnie pasowe, łańcuchowe i linowe. Różnią się one rodzajem zastosowanego cięgna. W przekładniach pasowych stosuje się elastyczny pasek. W przekładniach mechanicznych używa się także pasków zębatych i odpowiednich łańcuchów.
Przekładnie zębate
Charakterystyczną cechą przekładni mechanicznych tego typu jest uzębienie poszczególnych elementów. W tego typu mechanizmach stosowane są koła i listwy zębate. Przeniesienie napędu jest możliwe dzięki wzajemnym zazębianiu się kół zębatych. Poszczególne elementy produkowane są w różnych wariantach. Z zalet tego mechanizmu można wymienić niewielkie rozmiary, dużą sprawność i zdolność przenoszenia wielkich mocy. Urządzenia te odpowiednio smarowane pracują cicho i równomiernie.
Przekładnie mechaniczne i motoreduktory – zastosowanie
Przekładnie mechaniczne to podzespoły, po które chętnie sięgają konstruktorzy oraz dział kontroli ruchu w celu zapewnienia płynności procesów produkcyjnych bez obaw o konieczność wymiany niewielkich elementów, do których dostęp na rynku może być utrudniony. Składające się z silników elektrycznych oraz przekładnie mechanicznych motoreduktory wykorzystywane są w liniach produkcyjnych, urządzeniach w branży budowlanej, maszynach przemysłowych a także rolniczych. Decydując się na przekładnie mechaniczne lub motoreduktory dobrze wyposażyć się w komponenty pochodzące ze sprawdzonego źródła czyli producenta takiego jak STM Polska, z którego ofertą zapoznać się można na stronie: https://przekladnie-mechaniczne.pl/.