Wentylatory dla przemysłu i budownictwa – przykłady

Zarówno budownictwo jak i przemysł mają swoje wymagania co do wyposażenia, zastosowanych technologii i rozwiązań, systemów i instalacji. na pewno te dwa gałęzie gospodarki łączą między innymi systemy wentylacji, które mogą być jednak użytkowane do innych celów. Z budynkami nieodłącznie stosowane są instalacje wentylacji i klimatyzacji, a także oddymiania czy napowietrzania. Choć budynki przemysłowe także musza być wentylowane w podobny sposób to instalacje wentylacyjne służą jeszcze wielu innym procesom jak suszeniu, chłodzeniu, napowietrzaniu, odciąganiu spalin i oparów, transporcie pneumatycznym, oczyszczaniu powietrza, rozrzedzaniu spalin i wielu innych. 

Jaki wentylator do jakich zadań?

wentylator promieniowyNajpowszechniej używane są wentylatory osiowe. osiowe wentylatory spotykamy na co dzień w mieszkaniach, sklepach, w halach magazynowych i produkcyjnych. Wentylatory osiowe biorą udział w wentylacji dużych kubaturowo obiektów, biorą udział w rozrzedzaniu spalin, czy oddymianiu. Mają wiele zastosowań i są bardzo uniwersalne, proste w serwisie i niedrogie w eksploatacji. Mają charakterystyczną budowę z wirnikiem na którym osadzone są łopatki. Ruch obrotowy tego wirnika wymusza przebieg osiowy powietrza w jednym kierunku.

Nieco inaczej prezentują się wentylatory promieniowe, które od znajdują zastosowanie w wielu systemach wentylacji, klimatyzacji, w przemyśle, energetyce, produkcji. Czasem także w ogólnej wentylacji budynków. Są to urządzenia przeznaczone do generowania większych sprężeń powietrza aniżeli w wentylatorach osiowych, które z kolei nastawione są na wydajność. Promieniowe wersje wentylatorów wykorzystują siłę odśrodkową i specjalną obudowę wentylatora, dzięki czemu powietrze wyrzucane jest o większej sile. Kierunek powietrza jest promieniowy, wpada do obudowy wentylatora osiowo, natomiast poprzez działanie wirnika zmienia swój kierunek promieniowo, stąd nazwa tych wentylatorów.

Na tym jednak nie kończy się typologia tych urządzeń. Znajdziemy oprócz nich także wentylatory kanałowe, dachowe, oddymiające itd. Instalacje wentylacji projektowane powinny być w oparciu o badania, na podstawie których powstaje projekt. Tylko dobrze zaprojektowany system wentylacji będzie działał optymalnie, czyli będzie zużywał możliwie najmniej energii i spełniał potrzeby danego procesu.

Next Post

Budowa boiska piłkarskiego

śr. wrz 4 , 2019
Zanim miliony widzów będą kibicować swojej ulubionej drużynie to boisko, na którym zostanie zorganizowany mecz, musi zostać odpowiednio przygotowane. Budowa boiska to żmudny i pracochłonny proces.

Może też Cię zainteresować