Wentylacja w budownictwie mieszkalnym

Sprawnie działająca wentylacja jest niezbędna w budynkach, w których przebywają ludzie. Każde budownictwo mieszkalne musi posiadać więc instalację wentylacyjną dzięki której możliwa będzie sprawna wymiana powietrza.

Co to właściwie oznacza? Otóż chodzi o to, aby odprowadzić zanieczyszczone powietrze i dostarczyć nowe z zewnątrz. Taki “układ” jest możliwy wtedy gdy poprawnie działa wentylacja grawitacyjna (zwana także naturalną). Co składa się na dobrze funkcjonującą wentylację grawitacyjną w budownictwie mieszkalnym? Sprawdź poniżej!

Kanały wentylacyjne

Kanały wentylacyjne są odpowiedzialne za obieg i dopływ świeżego powietrza w budynkach. Przez to niezwykle ważne jest dopasowanie odpowiedniego typu przewodu wentylacyjnego do tego jakie panują warunki techniczne. Ważny jest tutaj nie tylko montaż owych kanałów ale także systematyczne ich czyszczenie i dezynfekcja. Takie prace powinny być przeprowadzane raz na dwa lata. Dzięki takim zabiegom możliwe jest usuwanie zanieczyszczeń oraz szkodliwych substancji, które nagromadzone są w instalacji wentylacyjnej.

Kształtki wentylacyjne

Oprócz kanałów dużą rolę w sprawnym działaniu systemów wentylacyjnych odgrywają kształtki. Mówiąc najprościej kształtki niezbędne są do” transportu powietrza” w instalacjach wentylacyjnych. Oczywiście rodzajów kształtek  jest całe mnóstwo, wszystko zależy od możliwości technicznych danego budynku. W przypadku budynków mieszkalnych najczęściej stosowane są okrągłe kształtki wentylacyjne. Tego typu elementu uzupełniają niejako kanały wentylacyjne okrągłe kołnierzowe. Do tego, by wentylacja mogła sprawnie działać zarówno kanał jak i kształtka muszą mieć taką samą formę. W budynkach mieszkalnych stosuje się więc kanały wentylacyjne okrągłe kołnierzowe wraz z zastosowaniem okrągłych kształtek. Więcej na temat kształtek i kanałów wentylacyjnych znajdziesz na stronie: www.thermo.com.pl

Co zrobić, kiedy wentylacja grawitacyjna zawodzi?

W niektórych budynkach zauważa się brak sprawności wentylacji grawitacyjnej. Problem ten nie należy jednak bagatelizować, w sytuacji kiedy w danym budynku wentylacja naturalna nie jest możliwa należy wdrożyć inne alternatywne metody wentylacji. Jedną z popularniejszych okazuje się wentylacja mechaniczna. Jej zasada działania jest bardzo prosta, zaś sam sposób zainicjowania tejże wentylacji nie jest niczym skomplikowanym. Wystarczy zainwestować w dobrej jakości wentylatory wyciągowe, przemysłowe – ebm papst jest najbardziej polecaną marką jeśli mowa o skutecznej wentylacji mechanicznej.

wentylator ebm papst

wentylator ebm papst dostępny w sklepie www.wentylatory-online.pl

Po co ta wentylacja?

Prawidłowa, sprawnie działająca wentylacja ma wpływ na komfort życia. Jak się bowiem okazuje zanieczyszczone powietrze jest po prostu niebezpieczne. To w nich zawarte są bakterie, wirusy, roztocza, i inne toksyny, które przedostają się do organizmu podczas oddychania. To z kolei przekłada się na powstanie wielu schorzeń takich jak: chroniczny ból głowy, uczucie zmęczenia, senność itp. Oprócz sprawnie działającej wentylacji grawitacyjnej warto zapewnić sobie dostęp do świeżego powietrza – często wietrzyć pomieszczenia.

 

Next Post

Najpopularniejsze marki kombajnów

pon. lis 19 , 2018
Każdy wie jak wygląda kombajn. Nawet kilkuletnie dziecko jest w stanie powiedzieć co to jest, jak wygląda i do czego służy. A jak jest z wiedzą dorosłych?

Może też Cię zainteresować