Rodzaje stali wykorzystywane w budownictwie

Stal jest na globalną skalę wykorzystywana w budownictwie i to nie tylko w tym komercyjnym, ale również mieszkaniowym. W niniejszym artykule wymienimy najpopularniejsze rodzaje stali wykorzystywanej w tym sektorze.

Przyjrzyjmy się teraz różnym rodzajom stali stosowanych w budownictwie:

Stal węglowa

Stal węglowa (tzw. stal niestopowa) jest materiałem niezwykle łatwym w obróbce. Jest niezwykle elastyczna i ciągliwa, o niesamowitej plastyczności i spawalności.
Podstawowym kryterium podziału stali węglowej jest ta uzwględniająca procentową zawartość węgla. Wśród stali niestopowych rozróżnia się zatem:
Stal niskowęglową – zawartość węgla wynosi do 0,3%
Stal średniowęglową – zawartość węgla mieści się w przedziale od 0,3 do 0,6%
Stal wysokowęglową – zawartość węgla przekracza 0,6%
Stal węglowa jest wykorzystywana między innymi do produkcji narzędzi, takich jak wiertła czy tarcze.

Stal zbrojeniowa

Wykonana ze stali węglowej i powszechnie stosowana jako element napinający wzmacniający w konstrukcji żelbetowej lub murowanej. Stal zbrojeniowa utrzymuje beton w nadanej formie. Najpopularniejszymi elementami ze stali zbrojeniowej są pręty obecne zarówno w zbrojeniu nośnym jak i uzupełniającym.
Wśród stali zbrojeniowej można także wskazać na poszczególne klasy, różniące się między sobą zawartością poszczególnych pierwiastków i tym samym właściwościami. Klasy stali mają oznaczenia w postaci dużej litery alfabetu i cyfry rzymskiej.

Stal konstrukcyjna

Ze stali konstrukcyjnej uformowanej z precyzyjnego przekroju można wykonać różne kształty. Stal konstrukcyjna ma różne kształty, w tym dwuteownik, kształt HSS, kształt Z, kształt lub kąt L, kształt litery T, kanał konstrukcyjny lub belkę C, profil szyny, płytę, pręt, pręt i stalowy legar z otwartym środnikiem. Ten rodzaj stali jest również ognioodporny.
Wykorzystuje się go do produkcji hal stalowych, pojemników, silosów dla wielu sektorów. Specjalistami od wykorzystania tego typu stali do produkcji rozmytych konstrukcji znaleźć można pod adresem http://metalservice.info.pl/

Next Post

Coś dla fana motoryzacji, czyli pomysł na prezent

wt. paź 5 , 2021
Robienie komuś prezentu bywa czasem problematyczne – w końcu trzeba trafić w gust obdarowywanej osoby. Znając zainteresowania i pasje tej osoby mamy zadanie nieco ułatwione, ale co kupić dla fana motorsportu? Już spieszymy z pomocą! Oto kilka pomysłów na prezent dla osoby, która uwielbia tory wyścigowe i racing. Korzystajcie śmiało!

Może też Cię zainteresować