Sterowanie elektrozaworami

Zawory elektromagnetyczne są niezbędne do sterowania przepływem cieczy i gazów w instalacjach. Dlaczego warto wybrać elektrozawór i jak nim sterować? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Zawory elektromagnetyczne

Zawory tego typu sterowane są głównie przy użyciu prądu elektrycznego. Służą do regulowania przepływu gazu czy cieczy w instalacji. Za sterowanie układem odpowiada elektromagnes. Przepływający w środku prąd wytwarza pole magnetycznie, dzięki któremu zmienia się pozycja zaworu. Jeżeli do cewki nie dochodzi napięcie, zawór pozostaje otwarty. W przypadku dotarcia energii do cewki następują wzrost napięcia i zamknięcie zaworu. Medium w elektrozaworze płynie tylko w jednym kierunku, które określane jest przez urządzenie.

Sterowanie zaworami elektromagnetycznymi

Wśród najbardziej popularnych zaworów możemy wyróżnić te ze sterowaniem pośrednim. Wykorzystuje się je w różnego rodzaju maszynach i urządzeniach, które posiadają napęd pneumatyczny. Drugim rodzajem elektrozaworów są modele ze sterowaniem bezpośrednim. Suwak w tym przypadku, jest połączony bezpośrednio z cewką. Suwak potrzebuje bardzo dużej mocy do jego przesunięcia. Cewka musi więc cechować się dużą siłą. W przypadku elektrozaworów sterowanych pośrednio, konieczność dużej siły zastąpiona jest zaworem typu pilot. Pilot sterowany jest elektromagnesem. W momencie jego otwarcia, duże ciśnienie powietrza powoduje przesunięcie suwaka. Dzięki wzmacniaczowi, zmniejsza się natężenie ciśnienia, które jest niezbędne do zmienienia położenia elektrozaworu. Dodatkowo, wzmacniacz oraz pilot sprawiają, że cewka nie musi posiadać dużej mocy. Zarówno zawory sterowane pośrednio jak i bezpośrednio mają wady i zalety. Sterowanie bezpośrednie pozwala na pracę przy ciśnieniu od 0 bar, natomiast pośrednie wymaga pracy przy ciśnieniu około 1,5 bara.

Szukasz dobrych i trwałych rozwiązań do swoich instalacji? Sprawdź ofertę firmy Te-Ha-Bud, gdzie znajdziesz wiele zaworów i innych elementów: http://www.zawory.com.pl/zawory-elektromagnetyczne,z,29.html.

Next Post

Jak zlokalizować przyczyny awarii maszyn? - to musisz wiedzieć

śr. mar 10 , 2021
W budowie maszyn są części, które się powtarzają w każdym pojeździe. Przykładem takim może być przekładnia pasowa, napęd, wałki zębate albo silnik. Istnieją także stałe czynniki, które stanowią przyczynę uszkodzeń wielu maszyn, a co za tym idzie – opóźnieniem pracy. Dlatego warto zwrócić uwagę, że wiedza na temat przyczyny konkretnej […]
wałki zębate pasowe

Może też Cię zainteresować