Jak zlokalizować przyczyny awarii maszyn? – to musisz wiedzieć

W budowie maszyn są części, które się powtarzają w każdym pojeździe. Przykładem takim może być przekładnia pasowa, napęd, wałki zębate albo silnik. Istnieją także stałe czynniki, które stanowią przyczynę uszkodzeń wielu maszyn, a co za tym idzie – opóźnieniem pracy. Dlatego warto zwrócić uwagę, że wiedza na temat przyczyny konkretnej awarii może już na początkowym etapie wyeliminować uszkodzenia dalszych podzespołów. Zatem na co zwrócić uwagę, aby zlokalizować przyczynę awarii? Sprawdź dalszą część artykułu, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Rodzaje usterek

Na początku warto przypomnieć, że usterka jest to przypadek losowy, który przyczynia się do niezdolności pracy całego motoru lub pojedynczego podzespołu. Po naprawieniu maszyna bądź urządzenie zazwyczaj wraca do użyteczności. Aby zlokalizować przyczyny awarii maszyn, należy znać rodzaje usterek. Wśród najpopularniejszych wyróżnia się między innymi:

  • nagłe,
  • stopniowe,
  • usuwalne,
  • nieusuwalne,
  • ważne,
  • mało ważne.

Warto wiedzieć, że prawidłowe użytkowanie będzie spełnione, gdy wszystkie mechanizmy będą miały właściwe warunki pracy, zgodnie z ich przeznaczeniem. Nie można także dopuścić, aby przypadkowy trzpiot obsługiwał urządzenie pracownicze, gdyż może on negatywnie wpłynąć na pracę całego motoru a w najgorszej sytuacji – spowodować wypadek.

Przyczyny uszkodzeń

Jeśli chcemy szybko zlokalizować przyczynę usterki, musimy znać jej przyczyny. Do najczęściej występujących możemy zaliczyć błędy:

  • montażu,
  • technologiczne,
  • użytkowania,
  • konserwacji.

Jak zdiagnozować usterkę?

Jeśli mamy świadomość oraz wiedzę powyżej wymienionych przyczyn i rodzajów możemy intuicyjnie zdiagnozować usterkę. Metoda ta polega na sprawdzeniu wszystkich podzespołów oraz możliwych zwarć. Jednak czasami może to nie wystarczyć. Do bardziej zaawansowanych metod należą:
metoda wymiany – polega na wymianie modułów oraz systemów w celu zaobserwowania lokalizacji danej usterki,
auto diagnostyki – dzięki niej, możemy sprawdzić informacje o usterce,
kontroli przyrządów – polega na wykorzystaniu odpowiednich przyrządów do zlokalizowania danej usterki.

Powyżej wymienione techniki oraz wiedza pracownika, pozwoli sprawnie zlokalizować przyczynę usterki oraz zapobiec awarii innych podzespołów. Jeśli okaże się, że któraś z części szwankuje, będzie trzeba dokonać wymiany takich elementów jak przykładowo wałki zębowe. Jeśli zaobserwowałeś jakiekolwiek usterki w swojej maszynie lub urządzeniu koniecznie zajrzyj na stronę z częściami maszyn:
http://www.czescimaszyn.pl/kategoria/40/walki-zebate

Next Post

Zasiarczanie akumulatora - to musisz wiedzieć

śr. mar 10 , 2021
Podczas ciągłego użytkowania akumulatora może dojść do jego zasiarczenia, którego powodem jest rozładowanie akumulatora do końca. Dzieje się tak wtedy, gdy powstaje krystaliczna mikroflora siarczanu ołowiu oraz zmiana gęstości rozkładu elektrolitu. Niestety wiąże się to z niską wydajnością oraz inwestycją w kolejny akumulator. Dlatego w tym artykule, można dowiedzieć się […]
Odsiarczanie akumulatora

Może też Cię zainteresować