Polska muzyka klasyczna XX wieku

Polscy kompozytorzy muzyki klasycznej są znani na całym świecie. Takie nazwiska, jak Chopin, Penderecki czy Górecki są kojarzone bardzo dobrze zagranicą i to nie tylko wśród osób zajmujących się muzyka. Zwłaszcza Fryderyk Chopin określany jest, jako jeden z najbardziej znanych za granicą polaków. W tym artykule zajmiemy się jednak bardziej współczesnymi kompozytorami. Polska obfituje w bardzo wielu uznanych przedstawicieli gatunku, jakim jest muzyka klasyczna. Płyty oraz różne wykonania polskich utworów były i są bardzo cenione na całym świcie. Poniżej przedstawiamy subiektywny wybór dwóch współczesnych polskich kompozytorów muzyki klasycznej, na które wg. nas warto zwrócić uwagę. Będziemy jednak pomijać najbardziej oczywiste nazwiska.

muyzka klasyczna = koncert

Tadeusz Sikorski –  polski minimalista.

Tadeusz Sikorski to zapomniany polski minimalista. Jego niezwykle oszczędne kompozycje na fortepian, elektronikę oraz taśmę zyskały status kultowy wśród młodzieży interesującej się muzyką współczesną w latach 90. Ich niepokojący i tajemniczy klimat był czymś interesującym w polskiej muzyce klasycznej. Płyty z jego utworami są niestety wydawane bardzo rzadko. Podobnie, jak ciężko jest obecnie zobaczyć wykonania jego utworów na żywo. Tadeusz zmarł śmiercią tragiczną w 1988 roku.

Przykład utwory Tomasza Sikorskiego z portalu Youtube

Eugeniusz Rudnik – pionier muzyki klasycznej.

Eugeniusz Rudnik uznawany jest za jednego z pionierów polskiej muzyki elektronicznej i elektroakustycznej. Był niemal od początku związany z Studiem Eksperymentalnym Polskiego Radia. Współpracował wraz z Włodzimierzem Kotońskim u boku samego Karlheinza Stockhausena. W swojej twórczości skupiał się na różnorodnych metodach kolażu oraz elektroakustycznych. Wiele osób dzieli jego utworów na te z gatunku elektroakustycznych oraz drugą grupę nazwaną “ars acustica”. Druga z nich oscyluje mocno między słuchowiskiem, a tak zwaną muzyką programową. Eugeniusz Rudnik chociaż zaczynał, jako inżynier dźwięku, to dużo mu zawdzięcza polska muzyka klasyczna. Płyty Eugeniusza Rudnika można zakupić obecnie w większości lepszych sklepów muzycznych.

Przykład utwory Eugenisza Rudnika z portalu Youtube

Podsumowanie.

Polska muzyka klasyczna na dzień dzisiejszy nadal podąża w ciekawym kierunku. Kompozytorzy szukają nowych ciekawych środków wyrazu. Często eksperymentują z dźwiękiem i brzmieniem. Warto sprawdzić, co na dzień dzisiejszy reprezentuje polska muzyka klasyczna. Płyty są wydawane w wielu ciekawych wydawnictwa muzycznych.

Strony kompozytorów na wikipedii:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Tomasz_Sikorski
http://culture.pl/pl/tworca/eugeniusz-rudnik

Next Post

Pomorze Zachodnie - idealny pomysł na wakacje!

wt. lut 13 , 2018
Pomorze zachodnie przyciąga coraz więcej turystów. Interesują ich nie tylko wakacje wypoczynkowe nad morzem, ale również chcą zwiedzać Pomorze-Zachodnie.

Może też Cię zainteresować