Domino, bierki, jojo – historia wyjątkowych gadżetów dla dzieci

Każde dziecko uwielbia gadżety i zabawki. Bez nich trudno nawet wyobrazić sobie dzieciństwo. Mało kto wie jednak, że wiele popularnych gier lub zabaw dla dzieci znanych było już w starożytności. Przecież wtedy też szukano ciekawych sposobów na rozrywkę. Poniżej prezentujemy garść ciekawostek o tych wyjątkowo popularnych, czyli domino, bierkach i jojo.

Domino

Jak wygląda domino, wie chyba każde dziecko. To rodzaj gry, w której używa się płytek podzielonych na dwa kwadratowe pola z określoną liczbą oczek. Domino narodziło się w Azji z wcześniejszych gier w kości. Od dawna było znane w Chinach, ale podobno w domino mogli grać również starożytni Grecy i Hebrajczycy. Najstarsze domino odnalezione zostało w Egipcie w ruinach miasta Teb i znajdowało się w grobowcu faraona Tutanchamona. Sceptycy twierdzą, że nie było to jednak domino, a tylko gra bardzo do niego podobna. W Europie domino znane jest od końca XIII wieku, ponieważ wtedy z Chin przywiózł je podróżnik Marco Polo. Gra zyskała swoją popularność w XVIII wieku.

Bierki

Bierki to rodzaj popularnej gry towarzyskiej znanej już w XVIII wieku. Polega na zbieraniu rozrzuconych patyczków różnego kształtu w taki sposób, aby nie poruszyć pozostałych. Gra w bierki ma wiele zalet – ćwiczy koncentrację, opanowanie, cierpliwość i zręczność. Nie powinno nas zatem dziwić to, że już 2000 lat temu plemiona germańskie uznały ją za grę wyrocznię.

Jojo

Jojo znane jest chyba każdemu, kto pamięta szalone lata 90. To właśnie wtedy było niezwykle popularne w naszym kraju. Inaczej jojo zwane jest kołem Maxwella. Przypuszcza się, że również ta zabawka pochodzi z Chin. W Polsce każdego roku odbywają się zawody w jojo. Również ten gadżet znany był już przed naszą erą.

Jeśli jesteś miłośnikiem gadżetów, masz sentyment do rzeczy znanych z dzieciństwa i szukasz pomysłu na ciekawy prezent, koniecznie zajrzyj na stronę Gifts24.pl: https://www.gifts24.pl/

Next Post

Co musi ubrać kierowca kartingowy?

pon. kwi 19 , 2021
Karting wymaga od uczestnika solidnego przygotowania się, a także wyposażenia — zarówno pojazdu, jak i siebie. Kierowcy nie wystarczy bowiem sam kask. Musi od wyposażyć się również w rękawice kartingowe, kombinezon, a także odpowiednie obuwie. Zapraszamy do lektury, aby dowiedzieć się nieco więcej.
rękawice kartingowe

Może też Cię zainteresować