Mieszkania deweloperskie a mieszkanie kupione od osoby prywatnej

Niemal każdy w swoim życiu staje przed zakupem nieruchomości, zastanawia się nad lokalizacją, kosztami a także czy chce nowe czy woli remontować. W tym artykule poruszona będzie kwestia różnic między mieszkaniami deweloperskimi a mieszkaniami od osób prywatnych z rynku wtórnego. Czym różnią się, co wybrać? Przeczytajcie koniecznie.

Mieszkania deweloperskie – co to?

Mieszkanie deweloperskie to mieszkanie, które sprzedaje deweloper. Pochodzi ono najczęściej z rynku pierwotnego, choć czasami można kupić to z rynku wtórnego, jednak zdarza się to bardzo rzadko, zwłaszcza w atrakcyjnych lokalizacjach. Kupując mieszkanie deweloperskie kupujemy niewykończone mieszkaniem doprowadzone do tzw. stanu deweloperskiego lub podwyższonego deweloperskiego. Nie ma jednej definicji stanu deweloperskiego, więc każdy deweloper może kierować się własnym rozmienieniem standardu deweloperskiego. Jednak doprowadzenie do stanu deweloperskiego zazwyczaj oznacza zamontowanie takich elementów i instalacji jak:

  • drzwi wejściowe do mieszkania
  • otynkowane ściany
  • wylewki betonowe
  • instalacje elektryczne
  • przyłącza instalacji wodnokanalizacyjnej
  • parapety wewnętrzne
  • instalacja co z grzejnikami
  • płytki na tarasie
  • okna (które wiążą się już ze stanem zamkniętym)

Mieszkanie od osoby prywatnej

Kupno mieszkania od osoby prywatnej to kupno mieszkania, które było już kiedyś zamieszkane. Wiąże się to najczęściej z remontem, często generalnym, który pozwala przywrócić wszystko do stanu sprzed urządzania (czyli stanu w którym kupić moglibyśmy mieszkanie deweloperskie). Kupno mieszkania od osoby prywatnej, może mieć też nieco trudniejszy proces kredytowania. Przy zakupie mieszkania od osoby prywatnej należy już na pierwszym spotkaniu sprawdzić czy ta osoba jest właścicielem mieszkania. W tym celu prosi się ją o okazanie aktu notarialnego nabycia czy też przejęcia lokalu, a także aktualny odpis księgi wieczystej. Część ksiąg wieczystych ma dostęp internetowy.

Różnice między mieszkaniem deweloperskim a mieszkaniem z rynku wtórnego

Mieszkanie deweloperskie możemy urządzić „po swojemu” a w przypadku mieszkania z rynku wtórnego musimy, albo zaakceptować obecny stan rzeczy, albo dokonać poważnego remontu. Często osoby są skuszone niską ceną mieszkania z rynku wtórnego, nie biorąc pod uwagę kosztów jakie trzeba ponieść w remoncie. W przypadku stanu deweloperskiego od razu zabieramy się za prace wykończeniowe, a z rynku wtórnego najpierw za doprowadzenie mieszkania do stanu wyjściowego (kłucie płytek, zrywanie podług, wyburzanie i wyrównywanie ścian) a dopiero wtedy, na czystym płótnie przystępujemy do prac wykończeniowych. Oprócz kosztu wykończenia, należy doliczyć koszt wyburzania, zrywania płytek, równania podług i ścian. Po tym okazuje się, że cena jest porównywalna z mieszkaniem deweloperskim, a nawet niższa.

 

Jeżeli interesują Cię mieszkania deweloperskie Śląsk sprawdź ofertę Domy Śląskie.

Next Post

Paczka standardowa i niestandardowa - jak wycenić i przygotować dla kuriera?

czw. gru 13 , 2018
Usługi kurierskie są na dzień dzisiejszy nieodzowne. Kupujemy przez internet, sprzedajemy przez internet, przesyłamy znajomym paczki, generalnie motywacje są różne. Czasami jednak przygotowanie paczki czy jej wycena sprawia pewne problemy. Postaramy się wyjaśnić czym są paczki standardowe i niestandardowe, oraz jak wycenić własna paczkę.
pakowanie paczki

Może też Cię zainteresować