Obiektywnie patrząc, najlepiej jest kierować się ceną adekwatną do jakości mieszkania jak i okolicy. Nie zawsze jednak znajdziemy taki idealny zestaw. Podstawowe pytanie nasuwa się już na samym początku. Nowe mieszkanie czy używane? Można znaleźć wiele zalet i wad zarówno w jednym przypadku jak i drugim. Postarajmy się znaleźć najlepsze wyjście z sytuacji.
Rynek pierwotny – za i przeciw
Nowe budownictwo to przykład zabudowy mieszkalnej powstałej po 2000 roku. Do tego czasu powstały tysiące nowych osiedli na terenie całego kraju. Co ciekawe, wszystkie mieszkania sprzedają się w błyskawicznym tempie. Popyt na nowe apartamenty i kawalerki trwa już od paru lat i nie wygląda na to, aby coś mogło się w tej kwestii zmienić. Nowe mieszkania w centralnych lokalizacjach są traktowane jednak najczęściej jako inwestycja. Wiele osób wykupuje najlepiej zlokalizowane apartamenty do następnego wynajmu czy Airbnb (mieszkania na wynajem krótkotrwały). Nowe budownictwo ma wiele zalet. Ciekawe i przestronne układy mieszkań, zadbane lokalizacje. To wszystko jednak kosztuje. Z pewnością nie będzie to tania inwestycja, ale na lata.
Rynek wtórny – czy opłaca się kupować mieszkania na starych blokowiskach?
Wielka płyta – to relikt komunizmu, który do dzisiaj stanowi znaczną część zabudowy wielu polskich miast. Według danych podanych na serwisie Dziennik Gazeta Prawna, ponad 12 milionów osób mieszka w budynkach opartych na wielkiej płycie. Jest to praktycznie ⅓ populacji kraju. Mieszkania te z pewnością będą tańsze niż na rynku pierwotnym. Nie zmienia to jednak faktu, że są to mieszkania po przejściach. Niektóre bloki to budynki z przeszło pięćdziesięcio letnią historią! Nie jest to w takim razie inwestycja w przyszłość. Utrzymanie się budynków w odpowiednim stanie technicznym określono na maksymalnie 70 lat. Dla wielu bloków ta żywotność się już kończy.
Nowe mieszkanie z rynku pierwotnego stanowczym zwycięzcą!
Nie mamy żadnych zastrzeżeń co do nowego budownictwa. Rynek pierwotny w Polsce rozwija się z roku na rok. Cena nie zawsze musi być zaporowa, ponieważ niektóre osiedla powstają również w mniej skomunikowanych lokalizacjach co wiąże się także z bardziej korzystnymi cenami. Jest to jednak inwestycja w przyszłość. Stare mieszkania mogą być dobra na kilka lat, niewiele więcej.
Apklan – opinie deweloperskie
Deweloper Apklan to inwestor, który stawia na ciekawe lokalizacje i nowe rozwiązania w budownictwie. Opinie zewnętrzne to najlepszy sposób na zaczerpnięcie dodatkowej wiedzy i informacji na temat konkretnego dewelopera. Apklan opinie to przede wszystkim rzetelny zbiór informacji od klientów firmy. Sprawdź co Ciebie może czekać i jak będzie przebiegała współpraca.
Na stronie Apklan.com przykładowe realizacje mieszkań deweloperskich. Inwestor wykonuje projekty mieszkań głównie na Podkarpaciu a konkretnie w Rzeszowie.