Jeszcze kilkanaście lat temu prywatne placówki edukacyjne kojarzyły się z miejscami, które dostępne są tylko dla nielicznych dzieci, dodatkowo pochodzących z zamożnych rodzin. Po transformacji ustrojowej w naszym kraju prywatnych szkół zaczęło przybywać, a obecnie stają się one coraz popularniejsze. Ich zalety doceniają nie tylko uczniowie, ale również rodzice. Dlaczego zatem warto wybrać niepubliczną szkołę podstawową i jakie są jej zalety?
Prywatna szkoła specjalna – co warto wiedzieć?
Każda szkoła – publiczna lub prywatna – posiadać będzie zarówno wady, jak i zalety. Trudno znaleźć szkołę idealną. To miejsce tworzą głównie ludzie i to od nich, nauczycieli, rodziców i przede wszystkim uczniów, zależeć będzie to, jak nasza pociecha poczuje się w nowym miejscu. Dużo zależy też od indywidualnych predyspozycji dziecka – jego temperamentu, umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach, zdolności, kreatywności, tego, jak radzi sobie w kontaktach z innymi. Można jednak wybrać placówkę, która będzie pomocna w rozwijaniu tych wszystkich kompetencji, a przez to ułatwi dziecku lepszy start na dalszych etapach kształcenia.
Prywatna szkoła specjalna powinna być przede wszystkim przyjazna dziecku i wspierać jego rozwój. W takiej szkole materiał na zajęciach powinien być realizowany w taki sposób, aby jego treści były dostosowane do możliwości poznawczych ucznia. Pamiętajmy o tym, że prywatne szkoły specjalne posiadają liczne zalety, których próżno szukać w innych placówkach edukacyjnych.
Jakie zalety posiada niepubliczna szkoła podstawowa?
Wśród zalet niepublicznej szkoły podstawowej, nie tylko specjalnej, na pierwszym miejscu należy wymienić wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną. Szkoły specjalne zatrudniają dodatkowo wielu specjalistów, którzy są w stanie pomóc dzieciom z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Obecność specjalistów jest bardzo ważna dla prawidłowego rozwoju dziecka. W szkole specjalnej dzieci mogą liczyć na pomoc między innymi rehabilitanta, pedagoga, psychologa, logopedy, pedagoga specjalnego.
W prywatnych szkołach specjalnych zespoły klasowe są też mniej liczne niż w szkołach publicznych. Dzięki temu panuje bardziej domowa atmosfera, dzieci szybciej się poznają i zaprzyjaźniają, a nauczyciele lepiej mogą poznać ich potrzeby oraz problemy. Dzieci niepełnosprawne przebywają z rówieśnikami, którzy zmagają się z podobnymi problemami. Dzięki temu nie czują się „inne” – gorsze lub samotne. Integracja z dzieci sprawnymi pozwala też na lepszą integrację poza szkołą. Dzieci zdrowe uczą się empatii i otwartości na drugiego człowieka.
Warto też wspomnieć o wyposażeniu szkoły, nowoczesnych salach lekcyjnych dostosowanych do potrzeb dzieci niepełnosprawnych, a także licznych zajęciach dodatkowych, prowadzonych przez doświadczonych lekarzy i specjalistów. W niektórych prywatnych szkołach w Tychach dzieci mogą uczestniczyć m.in. w zajęciach przyrodniczych, zajęciach komputerowych, gimnastyce korekcyjnej, aikido czy zajęciach sportowo-rekreacyjnych.
Każdemu, kto myśli o wyborze najlepszej niepublicznej szkoły podstawowej, polecamy placówkę edukacyjną Otwarte Okno w Tychach: http://www.otwarteokno.edu.pl/strony/16/szkola/