Jaka szkoła dla dziecka z Aspergerem?

Każdy rodzic pragnie, aby jego dziecko poszło do najlepszej szkoły, w której będzie czuło się bezpiecznie, otoczone przyjaciółmi i wykwalifikowaną kadrą pedagogiczną. W przypadku dzieci z zespołem Aspergera nawiązywanie relacji z rówieśnikami i innymi osobami jest szczególnie trudne. Sporym wyzwaniem może być też wybór odpowiedniej placówki edukacyjnej. Jak szkoła dla dziecka z Aspergerem będzie najlepsza? Na co zwrócić uwagę przed wyborem? Czy dziecko z zespołem Aspergera może z powodzeniem odnosić szkolne sukcesy?

Dziecko z Aspergerem – to trzeba wiedzieć

Szkoła wymaga od każdego dostosowania się do pewnych zasad i określonych reguł zachowania. To właśnie tam dziecko bardzo często po raz pierwszy spotyka się z obowiązkami, dowiaduje się, że czegoś nie wolno, za to inne rzeczy są od niego wymagane. Dla wielu, szczególnie jedynaków, może to być bardzo trudne doświadczenia. Dotyczy to szczególnie dzieci z zespołem Aspergera. Każdy z nas jest istotą społeczną i potrzebuje kontaktu z innymi, a nawet jeśli twierdzi, że jest inaczej, to jest na niego skazany w pracy bądź w szkole.

Dzieci z Aspergerem mają właśnie problemy w relacjach społecznych z rówieśnikami. Nie potrafią utrzymywać bliskich relacji czy podtrzymywać kontaktu wzrokowego. W szkole może być to przeszkodą w prawidłowym funkcjonowaniu, dlatego wybór odpowiedniej placówki dla takiego dziecka jest szczególnie ważny. Warto też pamiętać, że dziecko z Aspergerem często nie wie, że czegoś nie wypada, nie wolno mówić, rozmowa oraz interpretacja cudzych słów stanowi dla takiego dziecka duże wyzwanie. Dzieci a zespołem Aspergera lubią za to rutynę, a więc nie będą tolerować zmian i chaosu. Doceniane są za to, że posiadają swoje pasje i zainteresowania, którym są w stanie zupełnie się poświęcić. Długo mogą opowiadać o swoim hobby lub tym, co je szczególnie zainteresowało.

Dziecko z Aspergerem w szkole

Dzieci z zespołem Aspergera uważane są za bardzo inteligentne. Opanowanie materiału szkolnego nie stanowi dla nich większego problemu, chociaż często może im brakować motywacji i wytrwałości w dążeniu do określonego celu. Jakie zatem problemy mogą mieć dzieci z Aspergerem w środowisku szkolnym? Tutaj trzeba wspomnieć przede wszystkim o zachowaniu. Jak już zostało podkreślone, takie dzieci często nie znają zasad, jakie rządzą w relacjach interpersonalnych. Z tego względu mogą być odbierane jako aroganckie lub zwyczajnie niegrzeczne.

Szkoła dla dziecka z Aspergerem

Wybierając szkołę dla dziecka z Aspergerem, warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Doskonałym rozwiązaniem może okazać się szkoła z oddziałami integracyjnymi. Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że realizowany tam materiał nauczania jest taki sam, jak w szkole ogólnodostępnej. W przypadku dzieci z Aspergerem to duża zaleta, biorąc pod uwagę ich zdolności. Warto mieć też na uwadze to, że we wspomnianych szkołach oddziały klasowe są znacznie mniej liczne, co sprzyja integracji i zwiększa indywidualność podejścia do każdego ucznia.

Kolejna zaleta to wsparcie wykwalifikowanej kadry pedagogicznej oraz specjalistów, którzy doskonale znają specyfikę funkcjonowania dzieci z Aspergerem i zawsze służą fachowym wsparciem. Przykładem szkoły z oddziałami integracyjnymi polecanej dzieciom z zespołem Aspergera i nie tylko jest Akademia Rozwoju Otwarte Okno w Tychach: http://www.otwarteokno.edu.pl/strony/16/szkola/

Next Post

Jakie polskie marki produkują torebki? Badura, Lorenti i inne

pon. wrz 20 , 2021
Polski rynek galanterii skórzanej to niezwykle rozbudowany obszar, na którym znajdują się zarówno nowi gracze, jak i marki o ugruntowanej renomie i wieloletniej tradycji. Na krajowym rynku jednymi z popularniejszych są Badura i Loren. W tym wpisie przyjrzymy się bliżej ofercie tych brandów.
sklep z torebkami

Może też Cię zainteresować