Symbolika chrzcielna: biała szatka do chrztu

W życiu każdego chrześcijanina pierwszym najważniejszym wydarzeniem jest chrzest – sakrament, od którego wszystko się zaczyna. Sam chrzest, choć dziś często jest trudno nam o tym myśleć w ten sposób, jest wydarzeniem głęboko symbolicznym i znaczenia nie są też pozbawione pojawiające się w jego trakcie elementy, w tym biała szatka do chrztu, o której w tym artykule napiszemy nieco więcej.

biała szatka do chrztu

Biała szatka do chrztu – kiedy pojawia się w trakcie obrzędu?

Zacznijmy od tego, w którym momencie mszy chrzcielnej potrzebna jest szatka. Dzieje się to po namaszczeniu olejem – ochrzczonemu dziecku nakłada się szatę (zwyczajowo robi to matka chrzestna) i wypowiada się słowa modlitwy, które jednocześnie wyjaśniają znaczenie tej części obrzędu. Brzmią one tak:

N., stałeś się nowym stworzeniem i przyoblekłeś się w Chrystusa, dlatego otrzymujesz białą szatę. Niech twoi bliscy słowem i przykładem pomagają ci zachować godność dziecka Bożego, nieskalaną aż po życie wieczne”

Biała szatka do chrztu jest więc przede wszystkim znakiem tego, że ochrzczony przyjmuje do swojego życia Chrystusa i staje się nowym człowiekiem, podążającym za Nim. Symboliczne znaczenie ma również sam kolor biały – jego symbolika jest nie jedynie religijna, ale kulturowa. Kolor biały kojarzy nam się z czystością, czymś nowym i jak widać z przytoczonych powyżej słów modlitwy wypowiadanej w trakcie nakładania szatki, to, że szata chrzcielna jest w tym kolorze, nie jest wcale dziełem przypadku.

chrzest

Zatrzymajmy się jeszcze na chwilę przy owym „przyobleczeniu w Chrystusa”. Szata, która jest zewnętrznym wyrazem tego, ma też jednocześnie dla ochrzczonego stanowić przypomnienie o konieczności radykalnej zmiany życia, co jest nieodzownym elementem chrześcijańskiego nawrócenia – odrzucenie grzesznych zachowań i podążanie w swoim życiu za nauką Chrystusa, którą i Którego się przyjęło.

Historyczne znaczenie dzisiejszej białej szatki do chrztu

Warto wspomnieć też o tym, że dzisiejsza biała szatka do chrztu to także część historii chrześcijan. Sięga ona jeszcze do czasów starożytności, w których nowo ochrzczone osoby nosiły przez okres tygodnia długie białe szaty na znak przyjętego sakramentu. W takich szatach nawrócone osoby przychodziły również na prowadzone przez biskupa katechezy, na których objaśniane były sakramenty chrześcijańskiej inicjacji (tj. chrzest, Eucharystia i bierzmowanie).

Next Post

Gdzie na wakacje z dzieckiem?

pt. gru 1 , 2017
Wakacje i piękna pogoda już niestety minęły. Za oknem robi się coraz zimniej, a my zastanawiamy się gdzie wybrać się na kolejny letni urlop? Pomysłów jest wiele, ale jak spędzić wypoczynek ze swoimi pociechami? Jakie miejsca będą dla nich atrakcyjne? Wakacje z dziećmi nad morzem z basenem czy bez basenu?

Może też Cię zainteresować