Kalibracja kamer i radarów – co warto wiedzieć?

Zaawansowane systemy wspomagania kierowcy w przeciągu ostatnich lat stały się standardem nowoczesnych samochodów. Ułatwiają kierowanie pojazdem, poprawiają komfort użytkowania oraz zwiększanie bezpieczeństwo kierowcy. Jeszcze kilka lat temu taki system był luksusem, za który trzeba było zapłacić spore sumy. Zestaw czujników współpracujących razem nazywamy ADAS, czyli advanced driver assistance system. Wiele kierowców nie wyobraża już sobie jazdy bez takich funkcji jak automatyczne hamowanie, tempomat, asystent parkowania czy monitorowanie martwego pola. Bardzo istotna jest odpowiednia kalibracja kamer i radarów z uwagi na bezpieczeństwo kierującego pojazdem. Lekkie przesunięcie lub drobne uszkodzenie czujnika może spowodować wypadek i uszczerbek na zdrowiu. Z uwagi na precyzje wykonania ukierunkowania każdego czujnika bardzo ważna jest dokładna kalibracja kamer i radarów. Niewielka stłuczka lub uderzenie może spowodować przesunięcie się czujników i ryzyko błędnych pomiarów, co może skutkować wypadkiem.

Kalibracja kamer i radarów – dlaczego jest tak ważna?

Kamery i radary są montowane w różnych częściach pojazdu, takich jak zderzak przedni i tylny, szybie czołowej oraz lusterkach. W sytuacji, gdy uszkodzony w wypadku zostaje zderzak lub szyba należy wymienić element na nowych. Demontując uszkodzoną część, należy też zdjąć skalibrowane czujniki, tracąc dane kalibracyjne. Należy wtedy, montując nowe części, odpowiednio skalibrować kamery i radary co do milimetra. Zła kalibracja może nieść ze sobą katastrofalne skutki. Samochód w trakcie jazdy narażony jest również na wiele drgań, więc nie można bagatelizować zapalenia się kontrolki niesprawności czujnika, gdy nie mieliśmy poważniejszego wypadku.

Kalibracja kamer i radarów – gdzie wykonać kalibrację?

Kiedy w Twoim samochodzie pojawi się potrzeba poprawnego kalibrowania kamer i radarów udaj się do doświadczonego serwisu. Więcej na temat kalibracji kamer i radarów można się dowiedzieć na stronie https://elektronikaauta.pl/adas-kamery-radary-tempomaty-aktywne/