Zawory kulowe to elementy, które odcinają dopływ medium w instalacji. Jakie posiadają cechy i gdzie możemy je wykorzystać? Sprawdź poniżej.
Zawory kulowe – konstrukcja
Budowa zaworu kulowego składa się z korpusu, gniazda, który wyposażony jest w kulę, a także z dźwigni ręcznej oraz wałka zwrotnego. Kula znajdująca się w gnieździe posiada otwór, który odpowiada za przepuszczanie wody w sytuacji gdy zawór jest otwarty. Gdy otwór jest zamknięty, kula zakrywa gniazdo i uniemożliwia dalszy przepływ wody w układzie. Zastosowanie zaworów kulowych z uwagi na ich konstrukcję uniemożliwia rozszczelnienie instalacji. Budowa zaworów kulowych zapobiega ewentualnym wyciekom wody, które mogłyby zostać przeoczone.
Rodzaje zaworów kulowych
Zawory kulowe w zależności od zastosowania, posiadają różne cechy. Możemy wyróżnić: zawór kulowy ½ – najczęściej spotykane rozwiązanie, jest uniwersalne i sprawdzi się w każdej instalacji wodnej; zawór kulowy 2 cale – głównie stosowany w doprowadzaniu wody do mieszkania; zawór kulowy 3 cale – sprawdzi się jako uzupełnienie odcinka, który odpowiada za doprowadzenie wody do instalacji domowej, zawór kulowy do wody lub gazu – dźwignia zaworów jest specjalnie oznaczona kolorami, czerwone oznaczają wodę, żółte gaz; zawór kulowy kołnierzowy – stosowany przy rurach, które posiadają dużą średnicę.
Szeroki wybór zaworów kulowych, znajdziesz w ofercie firmy Te-Ha-Bud: https://www.zawory.com.pl/zawory,z,1.html.