Jak zwiększyć żywotność podwozia gąsienicowego w koparce?

Podwozie gąsienicowe w koparce i w innych maszynach budowlanych wymaga regularnej wymiany z uwagi na eksploatację i zużywanie się części. Ten rodzaj podwozi najczęściej wykorzystywany jest w trudnych terenach, dlatego częściej dochodzi w nich do usterek i konieczności wymiany poszczególnych elementów.

Elementy podwozia gąsienicowego

W przypadku podwozia koparki ważne są wszystkie jego elementy. Jedna uszkodzona część, może wpływać na działanie pozostałych. Warto więc dbać o regularne przeglądy stanu technicznego, aby na bieżąco wymieniać zużyte części. Na podwozie gąsienicowe składają się: koła napędowe i napinające, łańcuchy, płytki gąsienicy, rolki jezdne i podtrzymujące, mosty, sworznie, tuleje, śrubki i nakrętki.

W ofercie firmy Entrack znajdziesz poszczególne części składające się na podwozie gąsienicowe. Sprawdź asortyment sklepu https://entrack.pl/kategoria-produktu/podwozia-gasienicowe/.

Jak dbać o podwozie?

W pierwszej kolejności warto wyeliminować szybką jazdę bez wyraźnej potrzeby, ponieważ powoduje ona nadmierne zużycie części znajdujących się w podwoziu. Kolejnym elementem jest ograniczenie jazdy w tył. Ten sposób jazdy obciąża sworznie, tuleje i inne bardzo ważne części. Podczas jazdy warto również zwrócić uwagę, żeby nie skręcać cały czas w jedną stronę. Może mieć to wpływ na zużycie elementów podwozia tylko po jednej ze stron. Jeżeli chcesz jeszcze dłużej cieszyć się sprawnym podwoziem gąsienicowym, warto jest zainwestować w specjalne osłony, które chronią przed kamieniami. Należy jednak pamiętać, aby używać je w sposób efektywny. Jak najlepiej je wykorzystać?

Przede wszystkim warto je używać przy pracy na kamienistym podłożu. Ograniczają wówczas możliwość dostania się większych kamieni między koło napinające a ogniwa łańcucha. Należy jednak uważać na nakładanie osłon na całej długości. Jeżeli wykorzystujesz je do pracy w ziemi wówczas dostaje się ona między osłony a inne części podwozia, co powoduje zwiększenie zużycia elementów podwozia. Na przedłużenie żywotności podwozi gąsienicowych ma również wpływ regularne czyszczenie jego elementów. Nie możemy zapomnieć o sprawdzeniu napięcia łańcucha podwozia. Jeżeli jest zbyt mocne, wówczas zużycie tej części będzie szybsze. W dokumentacji maszyny powinieneś znaleźć informacje na temat prawidłowego napięcia. Na szybszą eksploatację podwozia ma również wpływ szerokość płyty gąsienicy. Należy ją dobierać adekwatnie do rodzaju podłoża, po którym będziemy jeździć. Im węższe płyty tym lepiej dla trwałości łańcuchów.

Zastosowanie wyżej opisanych zasad, powinno w znaczący sposób zwiększyć żywotność części wykorzystanych w podwoziu gąsienicowym. Warto pamiętać o regularności, która przyniesie największe efekty.

Next Post

Polscy producenci w poznańskim sklepie

wt. gru 22 , 2020
Wiele osób wysoce ceni sobie wysokiej jakości ubrania. Polscy producenci chcąc spełnić te oczekiwania, z każdym kolejnym krokiem zaskakują swoich klientów jakością, ale również samym stylem ubrań. Dostępne w sklepie Lalabaj Butik ubrania polskich producentów z całą pewnością skradną serce każdej kobiety!
ubrania polscy producenci

Może też Cię zainteresować