Znaczenie testów oświetlenia awaryjnego

Dlaczego wymagane jest badanie oświetlenia awaryjnego? Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się, dlaczego przepisy dotyczące bezpieczeństwa przeciwpożarowego wymagają inspekcji w przypadku urządzeń i baterii! Tak samo jak testowałeś samochód przed zakupem samochodu lub wypróbowałeś łóżko przed zakupem, ważne jest, aby przetestować oświetlenie awaryjne.

Od czasu do czasu, aby mieć pewność, że system oświetlenia awaryjnego nadal może robić to, co ma robić – czyli ratuj życie – potrzeba stałej kontroli. Światła awaryjne muszą być w stanie samoczynnie oświetlać przez 90 minut po zaniku zasilania.

oświetlenie awaryjne

Wszystkie światła awaryjne wyposażone są w przycisk ułatwiający testowanie systemu jak i sprawdzania zasilania akumulatora. Dobrze jest ponawiać miesięcznie i rocznie testy.

Istnieją zastrzeżenia, jak mocno powinno świecić światło, podczas sytuacji awaryjnych i być odpowiednie do oświetlenia całej drogi ewakuacyjnej. Jeśli światło awaryjne jest za ciemne nie będzie w stanie dobrze oświetlić drogi ewakuacji, jeśli jest za jasne, inne części drogi ewakuacyjnej mogą wydawać się zbyt ciemne.

Kiedy należy sprawdzić stan awaryjnego oświetlenia?

Najłatwiej testować światła awaryjne, gdy firma lub fabryka jest zamknięta. Jeśli światła awaryjne znajdują się w miejscu zamieszkania, należy ostrzec wszystkich członków gospodarstwa domowego, że będą testowane światła awaryjne.

Jeśli oświetlenie awaryjne są używane w firmie, która jest otwarta 24 godziny na dobę, przed przystąpieniem do testowania sprzętu ratunkowego należy ostrzec klientów i pracowników przed dokonaniem jakichkolwiek testów i zrobić to w czasie, gdy w budynku jest najmniej osób. Dobrze będzie skontaktować się z zarządcą obiektu, aby nadzorować test lub przynajmniej polecić najlepszy czas i metodę testu.

oświetlenie ewakuacyjne

Co powinno być sprawdzone?

Choć istnieje sprzęt do testowania baterii, nie zaleca się testowania samej baterii awaryjnej, a następnie jej wymiany do urządzenia.

Ważne jest, aby przetestować cały system w celu sprawdzenia, czy zerwanie obwodu faktycznie spowoduje uruchomienie urządzenia. Ważne jest również, aby zauważyć, czy pozycjonowanie i jasność światła są wystarczające i są zgodne z wszystkimi obowiązującymi przepisami prawa.

Jeśli akumulator awaryjnego oświetlenia okazuje się być częścią oprawy oświetleniowej, która musi zostać wymieniona, dowiedz się jakiego jest typu, jakie ma napięcie i natężenie prądu.

Na szczęście istnieją sposoby na złagodzenie frustracji związanej z tymi okresowymi testami. Jeśli jest zainstalowany tryt lub foto luminescencyjny znak wyjścia, można łatwo sprawdzić bez potrzeby całościowego testu – jeśli dostarcza światło, jest gotowy do pracy w każdej chwili. Urządzenia te nie muszą być testowane, ponieważ są zasilane samoczynnie i nie używają akumulatora. Foto luminescencyjne znaki wyjścia ewakuacyjnego lub inne mogą używać radioaktywnego izotopu wodoru – trytu, aby niezawodnie oświetlać wyjście przez okres nawet do 20 lat. Gdy tryt znajdujący się wewnątrz rurek na tablicy wchodzi w kontakt z fosforem, tworzy zielony blask, który zapala się. Światło emitowane będzie spełniać wszystkie te same standardy, co tradycyjne znaki wyjścia, ale nie wymaga konserwacji i wymiany baterii.

oświetlenie awaryjne w kinie

Inną opcją jest foto luminescencyjny znak wyjścia ewakuacyjnego. To urządzenie używa tego, co jest powszechnie określane jako odblask w ciemności. Chłoną światło wytwarzane przez lampy żarowe i halogenowe w biurze, gdy zasilanie jest włączone a później świecą kiedy światła gasną. Oznacza to, że są gotowe natychmiast, zarówno w nocy, jak i podczas awarii zasilania. Chociaż ten znaczek wyjścia nie ma podzespołów elektrycznych, nadaje się tylko do użytku wewnątrz pomieszczeń, ponieważ pochłania tylko oświetlenie biurowe, a światło słoneczne może zniszczyć takie oznaczenie. Jest łatwy do zainstalowania, nie wymaga konserwacji.

Dowiedz się więcej o instalacji oświetlenia awaryjnego, o czym musisz pamiętać i jakiego typu oświetlenie ewakuacyjne będzie dla Twoich potrzeba najlepsze. Takich informacji udzielą Ci jedynie fachowcy działający w branży i znający obowiązujące standardy i prawo w tej dziedzinie.

Next Post

Statyw do aparatu? A po co? A komu to potrzebne?

wt. sie 8 , 2017
Mimo humorystycznego tytułu statyw do aparatu, to rzecz na wagę złota dla fotografa. Profesjonalne statywy do aparatu potrafią ułatwić fotografowi pracę, zaoszczędzić dziesiątki godzin oraz pomogą zrobić zdjęcia, które nie wyszłyby w żaden inny sposób. Pomaga “cyknąć” to jedno idealne zdjęcie w każdych okolicznościach. Rozłożenie i regulacja statywu zajmuje nie […]

Może też Cię zainteresować