Pneumatyka w codziennym życiu

<p class=”western” align=”justify”>Pneumatyka to dziedzina nauki należąca do działu automatyki mechanicznej. Przede wszystkim zajmuje się tworzeniem układów napędzanych sprzężonym powietrzem.

Ludzie praktycznie nie zdają sobie sprawy, że pneumatyka lub przynajmniej jej „część” (np. zawory pneumatyczne), towarzyszy nam nieustannie w naszym codziennym życiu. Zapewne każdy kojarzy drzwi, które zamiast standardowych zawiasów posiadają prosty układ pneumatyczny, który zapobiega trzaskaniu i sprawia, że drzwi zamykają się „automatycznie” – ale jest to tylko jedno z wielu zastosowań pneumatyki.

klucz pneumatyczny

Dzięki narzędziom pneumatycznym praca ludzkich rąk staje się łatwiejsza, szybsza, ale przede wszystkim bardziej efektywna. „Świat” narzędzi pneumatycznych jest bardzo rozbudowany, producenci oferują nam szeroki wachlarz poszczególnych urządzeń mających różnorakie specyfikacje oraz zastosowanie. Ponadto narzędzia pneumatyczne są bardziej ekologiczne od ich „tradycyjnych” wersji – wiąże się to z wykorzystaniem powietrza jako materiału napędzającego. Zazwyczaj takiego rodzaju narzędzia możemy zaobserwować w rękach mechaników, ale także są stosowane przez „zwykłych” ludzi muszących wykonać jakąś pracę natury mechanicznej.

Przykładowe narzędzia wykorzystujące pneumatykę

  • kompresorsprężarka – jest jednym z najbardziej popularnych urządzeń pneumatycznych. Jest znana pod inną nazwą – bardziej popularną – kompresor. Ma za zadanie podwyższyć ciśnienie gazu i nadanie mu energii kinetycznej. Do nakierowywania stworzonego „strumienia” sprzężonego powietrza służą zawory pneumatyczne.
  • klucze pneumatyczne – zazwyczaj są stosowane w motoryzacji. Ten kto kiedyś zmieniał koło w samochodzie, ten wie jak ciężko jest odkręcić mocno przykręconą śrubę – z kluczem pneumatycznym nie stanowi to problemu.
  • wiertarka pneumatyczna – jest potrzebna nie tylko w warsztatach, ale także w domach. Najczęściej wykorzystywana w przemyśle meblowym, na budowach, czy chociażby przy prostych remontach. Innowacyjne technologie sprawiły, że dostępne dziś modele biją na głowę normalne wiertarki – mogą pokonywać powierzchnie, z którymi nie dałaby sobie rady przeciętna wiertarka.
  • szlifierka pneumatyczna – służy przede wszystkim do wygładzania powierzchni różnej maści. Stosowana jest zarówno w przemyśle motoryzacyjnym, lakierniczym, zakładach blacharskich, ale także coraz częściej w branży drzewnej.

Rozwój pneumatyki wpływa zarówno na powstawanie coraz to nowszych i bardziej wydajnych narzędzi, ale także tworzy innowacyjne rozwiązania problemów życia codziennego.

Next Post

Wakacje nad morzem Bałtyckim

śr. mar 28 , 2018
Morze Bałtyckie to miejsce najczęściej wybierane na letni wypoczynek. Piaszczyste plaże, piękne widoki, atrakcje turystyczne i zdrowotne oddziaływanie morza bałtyckiego to jedne z kryteriów jakimi kierują się wczasowicze.
wakacje nad morzem

Może też Cię zainteresować